|
SZACHY Szachy, zadania szachowe i nie tylko
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 23:36, 07 Lis 2010 Temat postu: Szachy do szkół |
|
|
Szachy do szkół
Instruktor Szachowy
KURS NA INSTRUKTORA SZACHOWEGO
Data utworzenia: 2010-11-25 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 302
Wstępny komunikat.
W związku z planowaną przez Polski Związek Szachowy organizacją kursu na instruktora szachowego zwracamy się do Państwa o nadsyłanie wstępnych deklaracji swojego udziału w kursie. Pozwoli nam to dokładniej zorientować się w zapotrzebowaniu środowiska podwyższaniem swoich kwalifikacji zawodowych, a jednocześnie oszacować koszty całego przedsięwzięcia.
Miejsce i termin planowanego kursu:
Warszawa, II kwartał 2011 roku
Orientacyjny koszt udziału (część ogólna i specjalistyczna)
2 000,00 zł. (Zakwaterowanie i wyżywienie na własną rękę)
PZSzach dołoży wszelkich starań, aby koszt uczestnictwa uległ zmniejszeniu, jednak w dużej mierze zależeć to będzie od liczby zgłoszeń.
W myśl nowego projektu rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie (czytaj projekt rozporządzenia) ulec zmianie mają dotychczasowe zasady ubiegania się do Ministra Sportu o zgodę na przeprowadzanie kursów na trenera i instruktora.
Z projektu wynika, że ulegnie zmiana ilości godzin części ogólnej (z 70 na 100) oraz specjalistycznej (z 80 na 150). Skutkować to będzie znaczącym wydłużeniem kursu (części ogólnej i specjalistycznej łącznie) o 10 dni. Spowoduje to naturalnie wzrost kosztów dla wszystkich zainteresowanych stron kursu.
Dane kontaktowe:
Szef Wyszkolenia
Piotr Murdzia
tel.: +48 664 161 795
[link widoczny dla zalogowanych]
----------------------------------------
Jak obowiazki spoczywaja na "Instruktorze Szachowym?
-------
Czy instruktor Szachowy musi rozumiec szachy?
To jest zasadnicze pytanie?
---------------------------------
[link widoczny dla zalogowanych]
-------------------
"Krótka analiza inicjatywy: szachy do szkół"
Kiedy usłyszałem o pomyśle wprowadzenia szachów do szkół początkowo, jak chyba każdy szachista, ucieszyłem się. Na jednym z turniejów złożyłem podpis "za" w tej sprawie, nie zastanawiając specjalnie czy dobrze robię i oczekiwałem dalszych wydarzeń z tym związanych. W międzyczasie pracowałem w pewnej szkole, w której prowadzone były zajęcia szachowe - coś przypominającego kółko zainteresowań. Prowadziła je bardzo miła pani bibliotekarka, wielka miłośniczka szachów, a na zajęcia do niej chodziło 7 dzieci. Po dłuższej rozmowie zapytała mnie nieśmiało, czy nie wyjaśniłbym jej, bo nie jest do końca pewna, czy można wykonać ten tajemniczy, równoczesny ruch królem i wieżą zwany roszadą, gdy wieża stanie na polu atakowanym? W tym momencie uświadomiłem sobie, jak wyglądałyby zajęcia szachowe w większości szkół w Polsce, gdyby ustawa przeszła. Fakty przedstawiają się tak, że zarejestrowanych jako szkoleniowców w centralnym rejestrze szachistów jest około 300 osób. Tych z wykształceniem pedagogicznym, którzy coś słyszeli o metodyce nauczania początkowego, mających pewne pojęcie jak uczyć jest jak na lekarstwo. Chciałbym, aby ktoś mi spróbował wyjaśnić, kto miałby w tylu szkołach podstawowych uczyć szachów? Wyglądałoby to w większości przypadków tak, że dyrektorzy szkół "delegowaliby" na kursy instruktorskie swoich nauczycieli, a ci mający do szachów stosunek nader obojętny mieliby w przyszłości zaciekawiać tą grą dzieci oraz młodzież. Owe szkolenia byłyby dla wielu z nich kolejnym "wymysłem" dyrektora szkoły. W całej inicjatywie "szachy do szkół" wszystko dzieje się na odwrót. Aby udało się coś takiego zrealizować, należałoby już na samym początku mieć niezwykle szeroką kadrę instruktorską, zastęp prawdziwych pasjonatów Królewskiej Gry, by zajęcia były interesujące i prowadzone na wysokim poziomie. Chcemy szachy w szkołach a nie zastanawiamy się jak wygląda rzeczywistość w wielu kołach szachowych czy klubach. Wypadałoby w tym miejscu zakrzyknąć paradoksalne: "Szachy do klubów szachowych"! W wielu sekcjach zajęcia wyglądają tak, że od ich początku do samego końca grane są (za przyzwoleniem prowadzącego) bardzo szkodliwe dla rozwoju młodego szachisty partie błyskawiczne. Gdy zaszedłem do jednego z klubów "trener" ostatecznie zgodził się, abym pokazał jakąś interesująca analizę, czy końcówkę.
=======================
Dlaczego warto grać w szachy?
Wartości dydaktyczne i wychowawcze szachów: Szachy to gra niezwykle wartościowa, ponieważ stanowi specyficzną kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Dlatego obecnie gry w szachy uczy się już dzieci w wieku przedszkolnym. Szachy stanowią doskonałe narzędzie, służące do rozwijania pozytywnych cech i umiejętności dzieci. Gra w szachy doskonali pamięć i uwagę, rozwija zdolność koncentracji, logicznego myślenia. Wpływa również na rozwijanie pozytywnych cech i postaw takich jak obiektywizm, tolerancja, wytrwałość w dążeniu do celu.
Korzyści wynikające z umiejętności gry w szachy:
rozwijają zdolności matematyczne
rozwijająlogiczne myślenie
rozwijają komunikację
umiejętność podejmowania decyzji
umiejętność rozwiązywania problemów
kreują intelekt
wyrabiają zmysł obserwacji
rozwijają pamięć
uczą szacunku i poszanowania rywala
dają pewność siebie
uczą odpowiedzialności
rozwijają wyobraźnię
rozwijają kreatywność
rozwijają koncentrację
uczą dyscypliny
uczą determinacji
uczą systematyczności, pilności
uczą cierpliwości
uczą zaangażowania
dodają odwagi
uczą planowania
uczą prawidłowego oceniania sytuacji
uczą uczciwego współzawodnictwa
wyrabiają umiejętność osiągania wyznaczonych celów
rozwijają umiejętność nauki na własnych błędach
uczą strategicznego myślenia
uczą radzić sobie z niepowodzeniami
rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem
Wartości edukacyjnych szachów: nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Młody adept "królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkości w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysł dziecka.
Cytaty pochodza ze strony z Kalisza
[link widoczny dla zalogowanych]
_2
Nauka matowania Krola -- 1. Sf5! f6 2. Sg3 f5 3. Wh4 f4 4. Wd1 f4xg3 5.Gg1 g2 mat
--- plan jest wykonany...bialy otrzymal upragnionego mata
Spoglądano na mnie nieco podejrzliwie: zakłóciłem po prostu zajęcia, czy raczej maraton blitza. Oczywiście nie jest tak w każdym przypadku, jest wiele silnych klubów posiadających dobrych trenerów, którzy kochają to co robią, ale ileż jest takich gdzie ma miejsce to, co przedstawiłem powyżej. Jeśli chcemy aby w przyszłości szachy stały się powszechne w szkołach, czeka nas ogromna praca w klubach. Kluby powinny pracować nad atrakcyjnościa zajęć. Tutaj każdy szczegół jest ważny! Nawet wygląd sali wystylizowany na "szachowe królestwo" pozwoli przyciągnąć dzieci, które uwielbiają tego typu niezwykłości! Aby szachy mogły się kiedyś znaleźć w każdej szkole podstawowej, na początku kluby muszą być na tyle silne, aby docierać do większej liczby dzieci i stać się bardziej konkurencyjnymi wobec innych dyscyplin. W moim mieście nie ma klubu szachowego z prawdziwego zdarzenia (Sosnowiec liczy około 220tys.mieszkańców). Szachy przegrywają z piłką nożną w przedbiegach i szanse pozyskania jakiegoś wsparcia na rozpoczęcie działalności są minimalne. Same chęci i pasja wystarczają tylko do czasu. Zapraszam wszystkich czytelników do polemiki. Przedstawiłem mój punkt widzenia, ale byłoby wskazanym skomentowanie i przedstawienie swoich poglądów na temat popularyzacji szachów, oraz tej według mnie przedwczesnej i zupełnie nie przygotowanej akcji: "szachy do szkół".
Autor: Cukiertort o 17:25
---------------------------------------
Ten komentarz mi sie najlepiej podobal . ponizej.
I tu trzeba edukować nie tylko dzieci i młodzież ale przede wszystkim dorosłych !!!
===
Gdansk
Edukacje szachowa dla doroslych rozpoczal bym od tych diagramow szachowych...
przeznaczonych dla doroslych.
==
-Lekcje Szachow - matowanie Hetmanem
Autor: P.Sola (1935 r.)
1___2
----------------- diagram nr.1 ------------------ diagram nr.2 --------
Mat w 2 posunieciach > #2 -1.Gd6!--- 1.Gxd6! Kxd6 2.Hd3 mat diagram nr.2
-------- siatki matowe -------------- siatki matowe ------------ siatki matowe-----
_4_5
--------- diagram nr.3 ------------- diagram nr.4 ------------ diagram nr.5 -----------
1.Gxd6 Wb8 2.Hc6 mat ------ 1.Gxd6 Wxd6 2.Hxf7 mat ---- 1.Gxd6 Gxd6 2.Hf5 mat
Pozycje matowe
Autor: P.Sola (1935 r.)
Rozwiazanie: 1. Gxd6! grozi mat > [2. Wcd8#]
1. ... Kxd6 2. Hd3#
1. ... Wb8 2. Hc6 mat > diagram nr.3
1. ... Wxd6 2. Hxf7#
1. ... Gxd6 2. Hf5 mat > diagram nr.5
===
Do tych lekcji szachowych nie ma potrzeby miec ksiazek szachowych , zegarow szachowych , klubu szachowego. sponsorow i.t d.
Jesli mamy komputer to znaczy mamy wszystko... mamy szachy.
===
Autor : Robert Lincoln [USA]
Mat w 2 posunieciach > #2
Diagram nr.1> Mat w 2 pos. > Diagram nr.2 pozycja po wstepie 1.Hf7-b7
_2_3
-----------------------------------
_5_6
Cztery siatki matowe > widoczne na diagramach szachowych
Siatki matowe , to diagramy nr.3 .> Nr.4 > nr.5 > nr.6
Autor Robert Lincoln [USA]
Rozwiazanie: 1. Hb7! tempo
1. ... c2 2. Wa3#
1. ... Kc2 2. Hxb1#
1. ... Ga2 2. O-O-O#
1. ... Gc2 2. Hd5#
Dwuchodowka > #2 oraz pozycje matowe
_2_3
Mat w 2 posunieciach _ 5 roz.-1.Ha1 Kh2 2.Hh8 mat---1.Hb1 Kh2 2.Hh7 mat
_5_6
diagram - 1
- 1.Hc1 - Kh2 - 2.Hh6 mat --- 1.Kf4 - Kh2 - 2.Hh5 mat --- 1.He1 - Kh2 - 2. Hh4 mat
Diagramy z siatkami matowymi duzo wyjasniaja dla szachistow poczatkujacych...
rozwiazania pod diagramami , sa rowniez praktyczne i we wszech miar polecane.
--
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 13:51, 19 Sty 2019, w całości zmieniany 11 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 7:33, 08 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Matowanie bialego i czarnego Krola
Samomat w 5 posunieciach > S#5 ----- siatka matowa _ biale zmusily czarnych
do zamatowania bialego Krola _ taka operacje nazywamy samomatem
--------------- diagram A ------------------------------ diagram B ------------
_2
Nauka matowania Krola - 1.Sf5! f6 2. Sg3 f5 3. Wh4 f4 4. Wd1 f4xg3 5.Gg1 g2 mat
--- plan jest wykonany...bialy otrzymal upragnionego mata
---------------------------------
Matowanie czarnego Krola
_4
Mat w 2 posunieciach > #2 -- 7 rozwiazan __ 1. Sh5 f5 2. Wf4 mat - diagramnr.4
---- siatka matowa ---------- siatka matowa ------------- siatka matowa-----
AB
---- 1. Sf5 f6 2. Sd4 mat ------ 1. Sf5 f6 2. Sh4 mat ----- 1. Wd4 f5 2. We3 mat --
------------------------
5_6
--==
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 10:26, 08 Lis 2010, w całości zmieniany 5 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 10:28, 08 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
===
Dwuchodowka edukacyjna
Mat w 2 posunieciach > #2 --3 rozwiazania 1. f4! -- 1. Hb1! --1.Hh1!
Rozwiazanie: 1. f4! tempo
1. ... Sc3/c1 2. H(x)c1#
1. ... e1=H [a] /W [b] /G 2. Hd4 [A] #
1. ... e1=S [c] 2. Hf2 [B] #
Rozwiazanie: 1. Hb1! [2. Sf3#]
1. ... Sc1 2. Hxc1#
1. ... e1=H [a] /W [b] 2. Hd3 [C] #
1. ... e1=G 2. Hd1 [D] /d3 [C] #
1. ... e1=S [c] 2. Hd1 [D] #
Rozwiazanie: 1. Hh1! tempo
1. ... Sc3/c1 2. H(x)c1#
1. ... e1=H [a] /W [b] 2. Hd5 [E] #
1. ... e1=G 2. Hh6 [F] /d5 [E] #
1. ... e1=S [c] 2. Hh6 [F] #
---------
Siedem siatek matowych potrzebny do nauki szachistow poczatkujacych.
Do nauki szachow potrzebny komputer , program szachowy , oraz ogolnopolska
strona internetowa dla wszystkich szkol w Polsce.
Szachy dla poczatkujacych to: nauka matowania...
to kazdy trener o tym wie , ale szachisci zamiast nauki szachow
preferuja zabawe szachami...
[b]Matowanie bialego i czarnego Krola
Samomat w 5 posunieciach > S#5 ----- siatka matowa _ biale zmusily czarnych
do zamatowania bialego Krola _ taka operacje nazywamy samomatem
--------------- diagram A ------------------------------ diagram B ------------
_2
Nauka matowania Krola - 1.Sf5! f6 2. Sg3 f5 3. Wh4 f4 4. Wd1 f4xg3 5.Gg1 g2 mat
--- plan jest wykonany...bialy otrzymal upragnionego mata
-=======================--------------------------------
Matowanie czarnego Krola
_4
Mat w 2 posunieciach > #2 -- 7 rozwiazan __ 1. Sh5 f5 2. Wf4 mat - diagramnr.4
---- siatka matowa ---------- siatka matowa ------------- siatka matowa-----
AB
---- 1. Sf5 f6 2. Sd4 mat ------ 1. Sf5 f6 2. Sh4 mat ----- 1. Wd4 f5 2. We3 mat --
Cztery rozne siatki matowe....Takie diagramy z siatkami matowymi umieszcza sie
w gablotkach szkolnych , w klubach szachowych i na stronach internetowych w celu popularyzacji Szachow.
Dlatego ze nauczyciel w szkole nie bedzie sie pytal ucznia jak sie gra w szachy ,
gdyz jemu nie jest honor .. nauczyciel jest przekonany ze on lepiej wie od ucznia
bo jego egzaminuje z roznych przedmiotow , i go ocenia.
Szachy w gablocie { diagramy} sa wlasnie dla edukacji nauczycieli...
Szachy sa tak proste ze nauczyciel w lot je pokuma i
bedzie zadowolony ze sam sie nauczyl Szachow.
===
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 20:46, 08 Lis 2010, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 10:57, 09 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Samomat w 5 posunieciach > S#5
Wladek z Polanca , 8.XI.2010 ------------ siatka matowa --------
_2
Samomat w 5 pos. S#5 >- 1. Hf7 g6 2. Sf3 g5 3. Hh5 g4 4. Hh1 gxf3 5. Wd4 f2 mat
Rozwiazanie: 1. Hf7! tempo
1. ... g6 2. Sf3 tempo
2. ... g5 3. Hh5 tempo
3. ... g4 4. Hh1 tempo
4. ... gxf3 5. Wd4 ... f2#
----------
Samomat powstal z programu szachowego [link widoczny dla zalogowanych]
do zadawalajacej pozycji ktora widzimy na diagramie doszlem ustawiajac
wiecej niz 20 roznych pozycji szachowych , to jest cena ktora
kazdy problemista musi przejsc...tu czesto potrzebna jest cierpliwosc
i najwazniejsze trzeba miec czas, czas czas.
==
Samomat w 5 posunieciach > S#5
Wladek z Polanca , 8.XI.2010 ------------ siatka matowa --------
_2
Samomat w 5 pos. S#5 1. Hf7 g6 2. Sf3 g5 3. Hh5 g4 4. Hh1 gxf3 5. Wd4 f2 #
Rozwiazanie: 1. Hf7! tempo
1. ... g6 2. Sf3 tempo
2. ... g5 3. Hh5 tempo
3. ... g4 4. Hh1 tempo
4. ... gxf3 5. Wd4 ... f2 mat
----------
Samomat powstal z programu szachowego [link widoczny dla zalogowanych]
do zadawalajacej pozycji ktora widzimy na diagramie doszlem ustawiajac
wiecej niz 20 roznych pozycji szachowych , to jest cena ktora
kazdy problemista musi przejsc...tu czesto potrzebna jest cierpliwosc
i najwazniejsze trzeba miec czas, czas czas.
===
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 13:57, 09 Lis 2010, w całości zmieniany 3 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 13:05, 11 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
===
[link widoczny dla zalogowanych]
Turniej w Lublinie
------------------------------
Piekna dwuchodowka > #2 na [link widoczny dla zalogowanych]
---- Autor: N Nelson , FIDE Album
Mat w 2 posunieciach > #2 --1. Sd7
Autor: N Nelson , FIDE Album
Rozwiazanie: 1. Sd7! tempo
1. ... Gb7, Wc8/d8/xe8/b6 2. S(x)b6#
1. ... Wb7 2. Hxc6#
1. ... c5 2. Se3#
1. ... bxc4/b4, Wxc4 2. Sf6#
1. ... Kxc4 2. Ha2#
1. ... Wf4 2. e7#
1. ... We4 2. Wc5#
1. ... Wd4/g5/g6/g7/xg8 2. W(x)d4#
Osiem roznych siatek matowych _ piekny wstep 1. Se5- Sd7!
===========================================
Ten temat juz kilkakrotnie poruszalem:
3. Popularyzacja szachów i podnoszenie poziomu sportu szachowego w Polsce.
Kto jest odpowiedzialny za popularyzacje szachow w czasie Mistrzostw Polski?
Jak ma wygladac popularyzacja szachow na Mistrzostwach Polski?
Czy mamy odpowiednich ludzi do popularyzacji szachow na stronie Mistrzostw Polski?
------------
Czemu na Mistrzostwach Polski ,organizatoerzy nie dbaja o kibicow szachowych , czemu tam jest nuda do potegii?
Pytan mozna zadac duzo wiecej w temacie Popularyzacja Szachow w czasie Mistrzostw Polski.
-----------
Do Mistrzostw Polski pozostalo 3 miesiace , czy jestesmy wstanie cos sie nauczyc w temacie popularyzacja Szachow w Polsce i na Mistrzostwach Polski.
[link widoczny dla zalogowanych]
===============
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 8:56, 12 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Sob 21:06, 13 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Dwuchodowka z 6 rozwiazaniami
[/b]
Mat w 2 posunieciach > #2 -- 6 rozwiazan
6 solutions
Rozwiazanie: 1. Gxd7! tempo
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... Sxe6 2. Gc6, Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. Gc6, He5 #
Rozwiazanie: 1. Kb6! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. exd7! tempo
1. ... Ke6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Gxf7, Hxe4 [A] #
1. ... Se6 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3 2. d8=H/W, He5 #
1. ... Gf5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. e7! tempo
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Ke6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Gxf7, Hxe4 [A] #
1. ... Se6 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. Wd1! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/d3/c2 [d] /b1/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. Gc3! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 [B] #
-----
[b]Dwuchodowka > #2 z rozwiazaniem
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. He2! tempo
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7/h7/xe6/f3/h3 2. Hxe4#
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3/g2/h1/xd3/f5 2. He5#
------------------
Zadanie szachowe pokazujemy z rozwiazaniem .. zadanie szachowe
przekazujemy uczniom zawsze na diagramach szachowych ,
by po jakims czasie zrobic egzamin { konkurs rozwiazaniowy }...
Zadania do rozwiazania dla szachistow polecam : dwuchodowki ,
czasem trzychodowki z mala iloscia figur szachowych.
===
Kompozycja do Polskich Szkol
Dwuchodowka z 6 rozwiazaniami
[/b]
Mat w 2 posunieciach > #2 -- 6 rozwiazan
6 solutions
Rozwiazanie: 1. Gxd7! tempo
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... Sxe6 2. Gc6, Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. Gc6, He5 #
Rozwiazanie: 1. Kb6! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. exd7! tempo
1. ... Ke6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Gxf7, Hxe4 [A] #
1. ... Se6 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3 2. d8=H/W, He5 #
1. ... Gf5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. e7! tempo
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Ke6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/f3/h3 2. Gxf7, Hxe4 [A] #
1. ... Se6 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. Wd1! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... c3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/d3/c2 [d] /b1/f5 2. He5 #
Rozwiazanie: 1. Gc3! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7 [a] /h7/xe6 /f3/h3 2. Hxe4 [A] #
1. ... cxd3 2. Ha2#
1. ... Gf3 [c] /g2/h1/xd3/f5 2. He5 mat
-----
Dwuchodowka > #2 z rozwiazaniem
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. He2! tempo
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... dxe6 2. Gc6#
1. ... d6 2. Sc7#
1. ... Kxe6+ 2. d5#
1. ... Sf7/h7/xe6/f3/h3 2. Hxe4#
1. ... cxd3/c3 2. Ha2#
1. ... Gf3/g2/h1/xd3/f5 2. He5#
------------------
Zadanie szachowe pokazujemy z rozwiazaniem .. zadanie szachowe
przekazujemy uczniom zawsze na diagramach szachowych ,
by po jakims czasie zrobic egzamin { konkurs rozwiazaniowy }...
Zadania do rozwiazania dla szachistow polecam : dwuchodowki ,
czasem trzychodowki z mala iloscia figur szachowych.
===
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 21:34, 13 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 11:50, 14 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Dwuchodowka > #2 z rozwiazaniami
Mat w 2 posunieciach _#2 -- dwa rozwiazania 1. Hb7! -- 1. Hb8!
Rozwiazanie: 1. Hb7! tempo
1. ... g6/g5 2. Gf6#
1. ... Ha4/c5/d6/e7/f8 2. S(x)a4#
1. ... Hxa5+ 2. Gxa5#
1. ... Hb3 [a] 2. Hxg7 [A] #
1. ... Ha2/a1/b4 2. H(x)b4#
1. ... Hxb2 2. Hf3 [B] #
Rozwiazanie: 1. Hb8! tempo
1. ... g6/g5 2. Gf6#
1. ... Ha4/c5/d6/e7/f8 2. S(x)a4#
1. ... Hxa5+ 2. Gxa5#
1. ... Hb3 [a] 2. He5 [C] #
1. ... Ha2/a1/b4 2. H(x)b4#
1. ... Hxb2 [b] 2. Hg3 [D] #
--------------------------------
[b]Autor: G. Jönsson
Mat w 2 posunieciach > #2 -- 1. Hb8!
Autor: G. Jönsson
Rozwiazanie: 1. Hb8! tempo
1. ... g6/g5 2. Gf6#
1. ... Ha4/c5/d6/e7/f8 2. S(x)a4#
1. ... Hxa5+ 2. Gxa5#
1. ... Hb3 2. He5#
1. ... Ha2/a1/b4 2. H(x)b4#
1. ... Hxb2 2. Hg3#
-------------
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 16:21, 14 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 13:48, 14 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Trzychodowka na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Mat w 3 posunieciach > #3 ---1. Ha6! 1. Sb1! 1. Se4! 1. Hb6! mat
---4 rozwiazania -------
-------- siatka matowa ------------------------ siatka matowa -----------
_2
1. Ha6! b1=H 2. Wxb1 Kd4 3. Hc4 mat ---1. Sb1! Kd4 2. Hb6+ Kc4 3. Se5 mat --
---------- siatka matowa --------------------- siatka matowa ----------
_4
1. Se4! b1=H 2. Sb2+ Hxd1 3. Hd6 mat -- 1. Hb6! b1=H 2. Sxb1 Kc4 3. Sb2 mat
--------------
Mamy do przekazania ( pokazania ) duzo siatek matowych ,
ciekawych pozycji szachowych , to trzeba miec duzo
wszystkiego na diagramach szachowych.
.. bo inaczej trener szachowy bedzie taki sobie gadula i
dla czesci szachistow zbyt nudny... i uczniowie nie beda za nim przepadac.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 22:35, 14 Lis 2010, w całości zmieniany 6 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 6:43, 15 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
------------ Diagram Wladka ---------- Autor: Konstantin Żukowin, 1957 ------
2
Mat w 2 posunieciach > #2 -Tu roszada ---- mat w 2 posunieciach - 1. Wa6!!
Rozwiazanie: 1. Wa6! tempo > diagram nr 2 ---
1. ... Kxf6 2. Gd4#
1. ... Kd6 2. Gf4#
1. ... Kd8 2. Gb6#
1. ... Kf8 2. Gh6#
1. ... Sb8/a7/a5/e5/b4/d4 2. He8#
1. ... Sd8 2. He8, Gc5#
-----------------
diagram nr.1
Rozwiazanie: 1. O-O-O! tempo
1. ... Ke6 2. Gc4#
1. ... Kxc6 2. Ge4#
1. ... Kc8 2. Ga6#
1. ... Ke8 2. Gg6#
1. ... Se8 2. Hd8, Gf5#
1. ... Sg8/h7/d5/h5/e4/g4 2. Hd8#
==========
Zadanie nr.1 i nr.2 maja jedna wspolna ceche: 5 fantastycznych matow Goncem
Zadanie nr.1 jest przeznaczone dla szachistow z IV kat. szachowa ,
a zadanie nr.2 dla szachistow z I. kat. szachowa.
-----------
[link widoczny dla zalogowanych]
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. c2 - c4!
Rozwiazanie: 1. c4! [2. Hc3#]
1. ... Wxc4 2. Hg7#
1. ... dxc4 2. Hxd6#
1. ... Kxc4 2. Hd3#
1. ... Hf4 2. Hxf4#
1. ... Hg4 2. Wxg4#
1. ... Hxh4 2. Wxh4#
=================
===
Dwuchodowka edukacyjna
Autor: American Chess Bulletin, 1944 ---------- po pierwszym pos. 1. Gg1
A
Mat w 2 posunieciach > #2 ------------- Pozycja po pierwszym posunieciu
Autor: American Chess Bulletin, 1944
Rozwiazanie: 1. Gg1! [2. Gh2#]
1. ... Hxe5+ 2. Hxe5#
1. ... Hb3 2. We4#
1. ... Wc3 2. Wc5#
1. ... We4 2. Wf5#
1. ... Wd3 2. Wd5#
1. ... Kg3 2. Wg5#
---- Siatki matowe -------------------- siatki matowe -----
1______2
1. Gg1 Hxe5+ 2. Hxe5 mat ----------- 1. Gg1 Hb3 2. We4 mat
3______4
1. Gg1 Wc3 2. Wc5 mat ------------- 1. Gg1 We4 2. Wf5 mat
5______6
1. Gg1 Wd3 2. Wd5 mat -------------- 1. Gg1 Kg3 2. Wg5 mat
Rozwiazanie: 1. Gg1! [2. Gh2#]
1. ... Hxe5+ 2. Hxe5#
1. ... Hb3 2. We4#
1. ... Wc3 2. Wc5#
1. ... We4 2. Wf5#
1. ... Wd3 2. Wd5#
1. ... Kg3 2. Wg5#
Szesc pieknych siatek matowych , to powinien kazdy poczatkujacy szachista miec
opanowane perfekt .. Celem treningu jest opanowanie
koncentracji nad pozycjami szachowymi.
=========
Mat po 7 posunieciach > 1.e4 e5 2.Sc3 d6 3.Sf3 Gg4 4.Gc4 g6
5.Sxe5 Gxd1 6.Gxf7+ Ke7 7.Sd5 mat
]Przecież tam uczy szachów Anatol Karpow.
[/quote]
Karpow nie Uczy szachow ..Karpowa zawsze uczyli... zawsze mial dobrych nauczycieli.... Furman byl najlepszy.
Olkusz potrzebuje trenera ze Wschodu... ktory przerabia 30 kombinacji codziennie i te kombinacje sa podawane dla wszystkich uczniow w Olkuszu... Tak to powinno wygladac... Takie rady podaje na stronach internetowych i dotycza wszystkich placowek szkoleniowych w Polsce.
Tylko na bazie kombinacji szachowych wyrabiamy zmysl szachowy , kombinacyjny...itd.
Placowki szkoleniowe powinny miec strony internetowe , gdzie sie wszystko umieszcz odnosnie szkolenia.
Placowki szkoleniowe maja strony internetowe gdzie umieszczaja komunikaty o szachach... Trudno nauczyc sie szachow jak bedziemy czytac komunikaty... nawet jak beda dobrze napisane.
=====================
Dwuchodowka > #2 z rozwiazniami
--- Mat w 2 posunieciach > #2 -----
- 3 roz. --- 1. Hg7! -- 1. Hg6! --1. Hg5!
Rozwiazanie: 1. Hg7! tempo
1. ... Gh3/f5/e6/d7/c8/h5 2. Wxf4#
1. ... Kg3/g2, Wf1/xe1/h1 2. Hxg4#
1. ... Wg2 [a] 2. Hc3 [A] #
1. ... Wg3 [b] 2. Hb7 [B] #
Rozwiazanie: 1. Hg6! tempo
1. ... Gh3/f5/e6/d7/c8/h5 2. Wxf4#
1. ... Kg3/g2, Wf1/xe1/h1 2. Hxg4#
1. ... Wg2 [a] 2. Hd3 [C] #
1. ... Wg3 [b] 2. He4 [D] #
Rozwiazanie: 1. Hg5! tempo
1. ... Gh3/f5/e6/d7/c8/h5 2. Wxf4#
1. ... Kg3/g2, Wf1/xe1/h1 2. Hxg4#
1. ... Wg2 [a] 2. Hxf4 [E] #
1. ... Wg3 [b] 2. Hd5 [F] #
-----------------
Bialy Hetman jest wykorzystany maksymalnie -- matuje na polach:
2. Hc3 -- 2. Hb7 -- 2. Hd3 -- 2. He4 -- 2. Hxf4 -- 2.Hd5 wykorzystujac
blokowanie pol krolewskich przez czarna Wieze.
Program [link widoczny dla zalogowanych] jest potrzebny , do rozwiazywania ,
do napisania wszystkich wariantow oraz do przechowywania wszystkich
zadan szachowych w odpowiednich [ malych plikach po 18 zadan].
Program demo zezwala na 20 , ale 18 jest praktyczne ,
by wrazie drukowania zmiescic diagramy na dwoch stronach A4.
===
Dwuchodowka edukacyjna
A
Mat w 2 posunieciach > #2
23
56
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 13:43, 17 Lis 2010, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 13:33, 18 Lis 2010 Temat postu: Re: Szachy do szkol |
|
|
======
Szachy do szkol
Matowanie {tylko} Hetmanem
Dwuchodowka > #2
Mat w 2 posunieciach > rozwiazanie 1.Gb6-Gg1!
Rozwiazanie: 1. Gg1! tempo
1. ... a5 2. Hb5#
1. ... Kd5 2. Hc4#
1. ... Kb7, Gd5 2. Hxa6#
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3+ 2. Hxf3#
1. ... Ge4 2. Hxe4#
---------------
---- 6 matow bialym Hetmanem ---
======
Zadanie dla szachistow z Kartuz > mat w 2 posunieciach
Wstep niebywaly 1. Wg4!
Granie na ekranie , rozwiazywanie na diagramie
==
[link widoczny dla zalogowanych]
-------------------
"Krótka analiza inicjatywy: szachy do szkół"
Kiedy usłyszałem o pomyśle wprowadzenia szachów do szkół początkowo, jak chyba każdy szachista, ucieszyłem się. Na jednym z turniejów złożyłem podpis "za" w tej sprawie, nie zastanawiając specjalnie czy dobrze robię i oczekiwałem dalszych wydarzeń z tym związanych. W międzyczasie pracowałem w pewnej szkole, w której prowadzone były zajęcia szachowe - coś przypominającego kółko zainteresowań. Prowadziła je bardzo miła pani bibliotekarka, wielka miłośniczka szachów, a na zajęcia do niej chodziło 7 dzieci. Po dłuższej rozmowie zapytała mnie nieśmiało, czy nie wyjaśniłbym jej, bo nie jest do końca pewna, czy można wykonać ten tajemniczy, równoczesny ruch królem i wieżą zwany roszadą, gdy wieża stanie na polu atakowanym? W tym momencie uświadomiłem sobie, jak wyglądałyby zajęcia szachowe w większości szkół w Polsce, gdyby ustawa przeszła. Fakty przedstawiają się tak, że zarejestrowanych jako szkoleniowców w centralnym rejestrze szachistów jest około 300 osób. Tych z wykształceniem pedagogicznym, którzy coś słyszeli o metodyce nauczania początkowego, mających pewne pojęcie jak uczyć jest jak na lekarstwo. Chciałbym, aby ktoś mi spróbował wyjaśnić, kto miałby w tylu szkołach podstawowych uczyć szachów? Wyglądałoby to w większości przypadków tak, że dyrektorzy szkół "delegowaliby" na kursy instruktorskie swoich nauczycieli, a ci mający do szachów stosunek nader obojętny mieliby w przyszłości zaciekawiać tą grą dzieci oraz młodzież. Owe szkolenia byłyby dla wielu z nich kolejnym "wymysłem" dyrektora szkoły. W całej inicjatywie "szachy do szkół" wszystko dzieje się na odwrót. Aby udało się coś takiego zrealizować, należałoby już na samym początku mieć niezwykle szeroką kadrę instruktorską, zastęp prawdziwych pasjonatów Królewskiej Gry, by zajęcia były interesujące i prowadzone na wysokim poziomie. Chcemy szachy w szkołach a nie zastanawiamy się jak wygląda rzeczywistość w wielu kołach szachowych czy klubach. Wypadałoby w tym miejscu zakrzyknąć paradoksalne: "Szachy do klubów szachowych"! W wielu sekcjach zajęcia wyglądają tak, że od ich początku do samego końca grane są (za przyzwoleniem prowadzącego) bardzo szkodliwe dla rozwoju młodego szachisty partie błyskawiczne. Gdy zaszedłem do jednego z klubów "trener" ostatecznie zgodził się, abym pokazał jakąś interesująca analizę, czy końcówkę.
_2
Nauka matowania Krola -- 1. Sf5! f6 2. Sg3 f5 3. Wh4 f4 4. Wd1 f4xg3 5.Gg1 g2 mat
--- plan jest wykonany...bialy otrzymal upragnionego mata
Spoglądano na mnie nieco podejrzliwie: zakłóciłem po prostu zajęcia, czy raczej maraton blitza. Oczywiście nie jest tak w każdym przypadku, jest wiele silnych klubów posiadających dobrych trenerów, którzy kochają to co robią, ale ileż jest takich gdzie ma miejsce to, co przedstawiłem powyżej. Jeśli chcemy aby w przyszłości szachy stały się powszechne w szkołach, czeka nas ogromna praca w klubach. Kluby powinny pracować nad atrakcyjnościa zajęć. Tutaj każdy szczegół jest ważny! Nawet wygląd sali wystylizowany na "szachowe królestwo" pozwoli przyciągnąć dzieci, które uwielbiają tego typu niezwykłości! Aby szachy mogły się kiedyś znaleźć w każdej szkole podstawowej, na początku kluby muszą być na tyle silne, aby docierać do większej liczby dzieci i stać się bardziej konkurencyjnymi wobec innych dyscyplin. W moim mieście nie ma klubu szachowego z prawdziwego zdarzenia (Sosnowiec liczy około 220tys.mieszkańców). Szachy przegrywają z piłką nożną w przedbiegach i szanse pozyskania jakiegoś wsparcia na rozpoczęcie działalności są minimalne. Same chęci i pasja wystarczają tylko do czasu. Zapraszam wszystkich czytelników do polemiki. Przedstawiłem mój punkt widzenia, ale byłoby wskazanym skomentowanie i przedstawienie swoich poglądów na temat popularyzacji szachów, oraz tej według mnie przedwczesnej i zupełnie nie przygotowanej akcji: "szachy do szkół".
Autor: Cukiertort o 17:25
---------------------------------------
Ten komentarz mi sie najlepiej podobal . ponizej.
I tu trzeba edukować nie tylko dzieci i młodzież ale przede wszystkim dorosłych !!!
===
Gdansk
Edukacje szachowa dla doroslych rozpoczal bym od tych diagramow szachowych...
przeznaczonych dla doroslych.
==
-Lekcje Szachow - matowanie Hetmanem
Autor: P.Sola (1935 r.)
1___2
----------------- diagram nr.1 ------------------ diagram nr.2 --------
Mat w 2 posunieciach > #2 -1.Gd6!--- 1.Gxd6! Kxd6 2.Hd3 mat diagram nr.2
-------- siatki matowe -------------- siatki matowe ------------ siatki matowe-----
_4_5
--------- diagram nr.3 ------------- diagram nr.4 ------------ diagram nr.5 -----------
1.Gxd6 Wb8 2.Hc6 mat ------ 1.Gxd6 Wxd6 2.Hxf7 mat ---- 1.Gxd6 Gxd6 2.Hf5 mat
Pozycje matowe
Autor: P.Sola (1935 r.)
Rozwiazanie: 1. Gxd6! grozi mat > [2. Wcd8#]
1. ... Kxd6 2. Hd3#
1. ... Wb8 2. Hc6 mat > diagram nr.3
1. ... Wxd6 2. Hxf7#
1. ... Gxd6 2. Hf5 mat > diagram nr.5
===
Do tych lekcji szachowych nie ma potrzeby miec ksiazek szachowych ,
zegarow szachowych , klubu szachowego. sponsorow i.t d.
Jesli mamy komputer to znaczy mamy wszystko... mamy szachy.
===
Autor : Robert Lincoln [USA]
Mat w 2 posunieciach > #2
Diagram nr.1> Mat w 2 pos. > Diagram nr.2 pozycja po wstepie 1.Hf7-b7
_2_3
-----------------------------------
_5_6
Cztery siatki matowe > widoczne na diagramach szachowych
Siatki matowe , to diagramy nr.3 .> Nr.4 > nr.5 > nr.6
Autor Robert Lincoln [USA]
Rozwiazanie: 1. Hb7! tempo
1. ... c2 2. Wa3#
1. ... Kc2 2. Hxb1#
1. ... Ga2 2. O-O-O#
1. ... Gc2 2. Hd5#
Dwuchodowka > #2 oraz pozycje matowe
_2_3
Mat w 2 posunieciach _ 5 roz.-1.Ha1 Kh2 2.Hh8 mat---1.Hb1 Kh2 2.Hh7 mat
_5_6
----1.Hc1 Kh2 2.Hh6 mat------1.Kf4 Kh2 2.Hh5 mat- ----1.He1 Kh2 2.Hh4 mat--
Diagramy z siatkami matowymi duzo wyjasniaja dla szachistow poczatkujacych...
rozwiazania pod diagramami , sa rowniez praktyczne i we wszech miar polecane.
==[/quote]
Kompozycje szachowe > Werner Speckmann __zadania znajduja sie w "Chess" Laszlo Polgar
_2_3
Wszystkie dwuchodowki > mat w 2 posunieciach > #2
----------------------------------------
_5_6
Wszystkie dwuchodowki > mat w 2 posunieciach > #2
Rozwiazania ubogie ( skromne )
nr.1. > Goniec gra __Gg4 [szach]
nr.2. > Krol gra __Kg8!
Nr.3. > Krol gra___Kg4!
Nr.4. > Wieza gra__Wc8-a8!
Nr.5. > Krol gra_________1.Kg5 !!
nr.6. > Goniec gra__1.Gd1!!
Pelne rozwiazania mozna zobaczyc pod tym linkiem >
[link widoczny dla zalogowanych]
przedzial z zadaniami od > 2840 do 2902 > Werner Speckmann.
=
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 13:38, 18 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Sob 12:34, 20 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Mat w 2 posunieciach > #2 -- Szachy dla zakochanych-
Rozwiazanie: 1. Ge7! [2. Wc5#]
1. ... Sb7/xb3 2. Hc4#
1. ... Sxc6 2. c4#
1. ... Kxc6 2. He4#
1. ... Gxc6 2. Hd3#
===============================
mat w 2 posunieciach > #2 --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
------------
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 14:55, 20 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 21:09, 21 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
[quote="wladek"]
Mat w 2 posunieciach > #2 -- Szachy dla zakochanych-
Rozwiazanie: 1. Ge7! [2. Wc5#]
1. ... Sb7/xb3 2. Hc4#
1. ... Sxc6 2. c4#
1. ... Kxc6 2. He4#
1. ... Gxc6 2. Hd3#
Serduszko -- wersja 2010
mat w 2 posunieciach --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
Mat w 2 posunieciach --- 2 --- rozwiazania -
- 1. Hg4!--- oraz --- 1. He2!
Rozwiazanie: 1. Hg4! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] /d4 [a] 2. H(x)d4 [A] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. He6 [C] #
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] 2. Hd3 [D] #
1. ... Gd4 [a] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Hxe5 [E] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. Hxb5 [F] #
=========
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 21:11, 21 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
Serduszko -- wersja 2010
mat w 2 posunieciach --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
Mat w 2 posunieciach --- 2 --- rozwiazania -
- 1. Hg4!--- oraz --- 1. He2!
Rozwiazanie: 1. Hg4! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] /d4 [a] 2. H(x)d4 [A] #
1. ... Gxe5 2. Scb4 [B] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. He6 [C] #
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] 2. Hd3 [D] #
1. ... Gd4 [a] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Hxe5 [E] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. Hxb5 [F] #
--------
Eccon"]Proponuję przeczytać, w październikowym numerze "64", wywiad z H. Nakamura, który zapytany o to czy czyta książki szachowe, odpowiedział - przeczytałem już tyle książek, że szachowych nie muszę czytać. A jego recepta na sukces - grać w internecie z silniejszymi graczami, tyle i aż tyle.
Ja książki szachowe czytam, ale jak ten stary kolejarz, od dawna nie wiem po co.[/quote]
[b]Serduszko -- wersja 2010
mat w 2 posunieciach --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
Mat w 2 posunieciach --- 2 --- rozwiazania -
- 1. Hg4!--- oraz --- 1. He2!
Rozwiazanie: 1. Hg4! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] /d4 [a] 2. H(x)d4 [A] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. He6 [C] #
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] 2. Hd3 [D] #
1. ... Gd4 [a] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Hxe5 [E] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. Hxb5 [F] #
---------
szachistaNieznany"]Tia... Tyle że Nakamura to już jednak Arcymistrz więc wiedzę na temat szachów zdążył przyswoić sobie baaaardzo dobrze
A gracz II czy I kategorii musi z kąś czerpać wiedzę.
Samo granie w internecie by nie pomogło.
Więc pozostaje praca, praca i jeszcze raz praca.
Z książek na takim właśnie etapie można nauczyć się wiele, moim nieskromnym zdaniem
==========
====
Moze taka przypowiesc: jedna pani do drugiej pani doradza co kupic ciekawego w nowootwartym supersamie.
Kobiety nagadaly sie prawie dwie godziny ta sluchajaca porad od drugiej pani oswiadczyla z rozzaleniem bardzo dziekuje za rade ale w tym roku nie bede wstanie wydac nawet 100 zlotych na zakupy w supersamie.
Mnie sie zdaje ze tu nie chodzi o plan dla szachisty by nauczyl sie lepiej grac w szachy , ale o lansowanie ksiazek szachowych ktore oferuje agencja szachowa do sprzedarzy.
-----------------
Ksiazek mozna miec w domu 100 sztuk ,ale trzeba z nich korzystac i umiec korzystac.
--------------
To jest problem , by na turniejach szachowych reklamowali ksiazki pokazywali ich zalety i wady...
Ksiazek widzialem bardzo duzo... ale tylko 20 procent z nich jest na przyzwoitym poziomie...
Ksiazki pisza jednak tylko ludzie by nabic kase a nie dbaja o edukacje szachowa ... wiekszosc ksiazek nie nadaje sie do nauki w 21 wieku.
Ksiazka szachowa to taka w ktorej nie korzystamy z szachownicy wszystko tam jest tak pokazane ze szachownica jest zbedna.. teraz prosze pokazac mi ksiazki co odpowiadaja takim normom.
===
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 18:35, 22 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 17:31, 22 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
-
Dwuchodówka -- #2 --- dwa rozwiazania
diagram -- 2
--Mat w 2 posunieciach - 2 rozwiazania
1. Hg4! --- --- 1. [b]He2!---
Rozwiazanie: 1. Hg4! -- tempo
1. ... Sa7 --- 2. Wd6 - #
1. ... b4 ---- 2. Hc4 - #
1. ... Gd2 -- 2. Hd4 - mat
1. ... Gxe5 - 2. Scb4 #
1. ... Gg2 -- 2. Hxg2 -#
1. ... Gf3 -- 2. Hxf3 - #
1. ... Ge4 - 2. He6 - #
Rozwiazanie: 1. He2! -- tempo
1. ... Sa7 -- 2. Wd6#
1. ... b4 --- 2. Hc4#
1. ... Gd2 -- 2. Hd3 #
1. ... Gd4 --- 2. Scb4 #
1. ... Gxe5 -- 2. Hxe5 #
1. ... Gg2 --- 2. Hxg2#
1. ... Gf3 --- 2. Hxf3#
1. ... Ge4 -- 2. Hxb5 #
--
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 22:47, 16 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 19:03, 22 Lis 2010 Temat postu: |
|
|
==============
Autorzy : Edgar Bettmann , Henry Wald Bettmann
4 nagroda
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Gg6!!
53 - P1045460
Autorzy : Edgar Bettmann , Henry Wald Bettmann
-- 4 nagroda --
Rozwiazanie: 1. Gg6! tempo
1. ... Wg7/f7/xe7 2. Sh3#
1. ... Wh8/h6/h5/xh4 2. Gd6#
1. ... Wc6/d6/e6/f6/xg6 2. Se1#
1. ... Wb5/b4/b3/b2/xb1 2. Gg7#
1. ... fxe2/f2 2. Hxh1#
1. ... Hg1/f1/e1/d1/c1/xb1 2. Sh5#
1. ... Hh2/h3/xh4 2. Sb4#
1. ... Hg2 2. Sh5, Sb4#
Dwuchodowki > #2 -- na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
106 - P1027516
Godfrey Heathcote
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1.Wc4-Wc6!---
Rozwiazanie: 1. Wc6! [2. Sh3#]
1. ... fxg6+ 2. Se6#
1. ... f6+ 2. e6#
1. ... Sf6, Gf6 2. exf6#
1. ... Sg5 2. Wf6#
1. ... Kg5 2. Hh5#
1. ... Gg5 2. e4#
Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Hh6-Hh8!
Rozwiazanie: 1. Hh8! [2. Gxb2#]
1. ... Wa3 2. Wxa3#
1. ... Wa4 2. Wxa4#
1. ... Wa5 2. Wxa5#
1. ... Wa6+ 2. Wxa6#
1. ... Wa7 2. Wxa7#
1. ... Wxa8 2. Hxa8#
1. ... Hc3 2. Gxc3#
1. ... Hd4 2. Gxd4#
1. ... He5 2. Gxe5#
1. ... Hf6+ 2. Gxf6#
1. ... Hxg7+ 2. Hxg7#
1. ... Wc1 2. Wxc1#
1. ... Wd1 2. Wxd1#
1. ... We1 2. Wxe1#
1. ... Wf1 2. Wxf1#
1. ... Wg1+ 2. Wxg1#
1. ... Wxh1 2. Hxh1#
-------------------------
wladek"]Serduszko -- wersja 2010
mat w 2 posunieciach --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
Mat w 2 posunieciach --- 2 --- rozwiazania -
- 1. Hg4!--- oraz --- 1. He2!
Rozwiazanie: 1. Hg4! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] /d4 [a] 2. H(x)d4 [A] #
1. ... Gxe5 2. Scb4 [B] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. He6 [C] #
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] 2. Hd3 [D] #
1. ... Gd4 [a] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Hxe5 [E] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. Hxb5 [F] #
--------
Eccon"]Proponuję przeczytać, w październikowym numerze "64", wywiad z H. Nakamura, który zapytany o to czy czyta książki szachowe, odpowiedział - przeczytałem już tyle książek, że szachowych nie muszę czytać. A jego recepta na sukces - grać w internecie z silniejszymi graczami, tyle i aż tyle.
Ja książki szachowe czytam, ale jak ten stary kolejarz, od dawna nie wiem po co.[/quote]
[b]Serduszko -- wersja 2010
mat w 2 posunieciach --- szachy dla reklamy
--------
Rozwiazanie: 1. Gf7! [2. Wd5#]
1. ... Sc7/xc3 2. Hd4#
1. ... Sxd6 2. d4#
1. ... Kxd6 2. Hf4#
1. ... Gxd6 2. He3#
Mat w 2 posunieciach --- 2 --- rozwiazania -
- 1. Hg4!--- oraz --- 1. He2!
Rozwiazanie: 1. Hg4! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] /d4 [a] 2. H(x)d4 [A] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. He6 [C] #
Rozwiazanie: 1. He2! tempo
1. ... Sa7/e7/b6/d6 2. W(x)d6#
1. ... b4 2. Hc4#
1. ... Gd2 [a] /e1 [a] /b4 [a] /a5 [a] 2. Hd3 [D] #
1. ... Gd4 [a] 2. Scb4 [B] #
1. ... Gxe5 [b] 2. Hxe5 [E] #
1. ... Gg2 2. Hxg2#
1. ... Gf3 2. Hxf3#
1. ... Ge4 [c] 2. Hxb5 [F] #
---------
szachistaNieznany"]Tia... Tyle że Nakamura to już jednak Arcymistrz więc wiedzę na temat szachów zdążył przyswoić sobie baaaardzo dobrze
A gracz II czy I kategorii musi z kąś czerpać wiedzę.
Samo granie w internecie by nie pomogło.
Więc pozostaje praca, praca i jeszcze raz praca.
Z książek na takim właśnie etapie można nauczyć się wiele, moim nieskromnym zdaniem
==========
====
Moze taka przypowiesc: jedna pani do drugiej pani doradza co kupic ciekawego w nowootwartym supersamie.
Kobiety nagadaly sie prawie dwie godziny ta sluchajaca porad od drugiej pani oswiadczyla z rozzaleniem bardzo dziekuje za rade ale w tym roku nie bede wstanie wydac nawet 100 zlotych na zakupy w supersamie.
Mnie sie zdaje ze tu nie chodzi o plan dla szachisty by nauczyl sie lepiej grac w szachy , ale o lansowanie ksiazek szachowych ktore oferuje agencja szachowa do sprzedarzy.
-----------------
Ksiazek mozna miec w domu 100 sztuk ,ale trzeba z nich korzystac i umiec korzystac.
--------------
To jest problem , by na turniejach szachowych reklamowali ksiazki pokazywali ich zalety i wady...
Ksiazek widzialem bardzo duzo... ale tylko 20 procent z nich jest na przyzwoitym poziomie...
Ksiazki pisza jednak tylko ludzie by nabic kase a nie dbaja o edukacje szachowa ... wiekszosc ksiazek nie nadaje sie do nauki w 21 wieku.
Ksiazka szachowa to taka w ktorej nie korzystamy z szachownicy wszystko tam jest tak pokazane ze szachownica jest zbedna.. teraz prosze pokazac mi ksiazki co odpowiadaja takim normom.
===
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 22:53, 24 Lis 2010, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|