|
SZACHY Szachy, zadania szachowe i nie tylko
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 17:04, 05 Paź 2011 Temat postu: Krzysztof Pytel |
|
|
------------------
Wywiady -- Krzysztof Pytel.
Dziś już gram na pełnym luzie Krzysztof Pytel. Dziś już gram na pełnym luzieAutor: Miłosz Kulewski, Ostatnia aktualizacja: 2009-02-15 12:49:15Z dużą satysfakcją zapraszam do przeczytania kolejnego wywiadu na naszej stronie. Tym razem na moje pytania odpowiadał mistrz
międzynarodowy, Krzysztof Pytel. Od lat jako zawodnik reprezentuje on barwy Francji, lecz był i jest niezaprzeczalnie ważną postacią krajowych szachów. Jego kariera wiąże się też w jakiś sposób z Trójmiastem. Wszak to właśnie w Gdyni wywalczył on w 1973 roku swój drugi tytuł mistrza Polski
Krzysztof Pytel urodził się 15 maja 1945 roku w Chełmie Lubelskim
W historii polskich szachów zapisał się nie tylko jako silny zawodnik, lecz także dziennikarz, trener oraz autor książek o tematyce szachowej. Dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – w latach 1972 i 1973. Wcześniej, w 1968 roku, był mistrzem Polski w szachach korespondencyjnych. Wielokrotnie występował w finałach mistrzostw Polski. Reprezentował też nasz kraj na olimpiadach szachowych, występował w licznych turniejach międzynarodowych. W 1987 roku ukazała się w Polsce jego książka "Akiba Rubinstein, czyli o sztuce rozgrywania końcówek", która zdobyła duże uznanie czytelników. Obecnie mieszka we Francji i reprezentuje barwy tego kraju. Na tamtejszej liście krajowej zajmuje 69 pozycję z rankingiem Elo - 2395.
[Miłosz Kulewski]: - Może Pan opowiedzieć o tym jak powstawała Pana słynna książka o Akibie Rubinsteinie?
[Krzysztof Pytel]: - To było tak... Dość wcześnie, po poznaniu szachów, z wielką uwagą studiowałem partie ówczesnego mistrza świata (początek lat szescdziesiątych) Michała Botwinnika. Szczególne wrażenie robiły Jego komentarze. Tam znalazłem, od czasu do czasu, odsyłacze, że "jak grać podobne pozycje przed laty pokazał Rubinstein." Dla przykładu, proszę prześledzić końcowkę z partii Plater – Botwinnik i odsyłacz do partii Reti – Rubinstein. Czasami taka refleksja towarzyszyła jakiemuś zagraniu w debiucie lub grze środkowej.
W tym czasie, w Polanicy Zdroju nasz genialny działacz szachowy, inżynier Jerzy Arłamowski zaczął organizować turnieje poświęcone pamięci Arcymistrza Akiby Rubinsteina.
Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej o naszym arcymistrzu. Niestety nic poza rocznicowymi wspomnieniami w miesięczniku "Szachy" nie znalazłem. Wreszcie dotarłem do ksiązki Hansa Kmocha - "Rubinstein's chess Masterpieces – 100 Selected Games" - New York 1941.Ale i tu czegoś mi brakowało. Co z tą legendarną grą Rubinsteina w końcowkach? Zabrałem się za zbieranie rozproszonego materiału ze starych czasopism i ksiąg turniejowych. O szachowych bazach danych, takich jak obecne, nikt wówczas nawet nie marzył...chociaż ich poczatki powstawaly w Moskwie dla potrzeb szachistów z ZSRR. Z końcem lat siedemdziesiątych po rozmowach z wpływowymi miłosnikami szachów we Francji postanowilismy opublikować książkę o tym jak Rubinstein rozgrywał końcowki. Ja miałem ją napisać na podstawie zgromadzonego materiału. Tłumaczenia podjął sie nasz rodak z Francji p. Bernard Sojka. Wydać pracę miała Francuska Federacja Szachowa we współpracy z profesjonalnym edytorem – firmą Hatier. Z końcem lat siedemdziesiątych w sowieckich czasopismach szachowych ukazało się kilka artykułów zapowiadających książkę pt. "Akiba Rubinstein" spółki autorskiej J.Razuwajew, S.Murachwieri (praca ukazała sie w Moskwie w 1980 roku). W tych artykułach Rubinstein był nazywany "rosyjskim szachistą, prekursorem – obok Czigorina radzieckiej szkoły szachowej".Wśród polskich szachistów zawrzało! Okradają nas nawet z Rubinsteina...Interwencje poszły rozmaitymi kanałami. Najskuteczniejsza okazała się ta p. Wladysława Litmanowicza i wsparta przez p. Jerzego Putramenta. Z książki rosyjskich autorów zostały wykreślone drażniące nas fragmenty! W swej pracy umieściłem rozdział polemizujący z wielu innymi stwierdzeniami Razuwajewa i Murachwieri. To podziałało jak płachta na byka na mych... francuskich wydawców. Moja książka, w okrojonym o połowę formacie ukazała się w Paryżu dopiero w roku 1984 – tytuł "Akiba Rubinstein ou l'Art de Pratiquer les Finales". Sprzedano jej, w dość krótkim czasie aż osiemnaście tysięcy egzemplarzy. To był sukces! Po polsku i tylko z małymi skrótami ksiażka ukazała się w 1987 roku. W niej jest więcej. Są polemiki z sowieckimi autorami. Jest o jednym ze spotkań z Samy Rubinsteinem synem Akiby. Itd...
- W jakim stopniu interesuje się Pan obecną sytuacją polskich szachów?
- Nie mniej niż kiedyś gdy walczyłem o tytuł mistrza Polski. Na bieżąco śledzę występy i partie wszystkich najlepszych szachistów Polski. Dzieki internetowi obecnie jest to dużo łatwiejsze.Od czasu do czasu spotykam sie z najlepszymi szachistami w Polsce. Czasami ktos z szachistów lub działaczy odwiedza mnie we Francji. Jedyną rzeczą psujacą samopoczucie jest spostrzeżenie, że jeszcze bardziej niż kiedyś polskimi szachami kierują osobnicy dla których jedyną wartością jest prywata a pojęcie wspólnego dobra jest obce.
- Co jest Pana największym sukcesem w szachach, a jaki jest nieosiągnięty cel?
- Największym sukcesem jest chyba to, że mimo iż, ani w Polsce ani we Francji, w rejestrze nie istnieje "zawod: szachista" to ja właśnie w tej profesji wypracowałem prawo do skromnej ale legalnej emerytury. Niepowodzenie? Nigdy nie zdołałem się skoncentrować na jednym odcinku. Zawsze byłem jednocześnie: zawodnikiem, trenerem, dziennikarzem/pisarzem, działaczem...
- W czasie swojej kariery spotkał Pan z pewnością wielu niezwykłych ludzi - mam tu na myśli oczywiście osoby ze świata szachów - kto z nich zrobił na Panu największe wrażenie?
- Z żalem muszę stwierdzić, że wsród zawodowych szachistów poza mistrzami świata i ich otoczeniem trudno o postacie, ktore by fascynowały. Mnie najbardziej podobał się, ba imponował, nasz rodak Mieczysław Njadorf. Wszechstronne zainteresowania, wielorakie talenty. Bardzo barwna postac.Muszę jednak podkreslić, że dzięki szachom miałem okazję poznać, tak w Polsce jak i na świecie, wielu bardzo wybitnych ludzi. Polityków, pisarzy, aktorów, sportowców, itd...Dla przykładu: od kilku miesiecy wraz z Żoną pracujemy dla klubu w pod paryskim Livry Gargan. Merem tego miasteczka jest byly mistrz świata (Colorado Springs 1965) i vicemistrz olimpijski (Insbruck 1964) w łyżwiarstwie artystycznym p. Alain Calmat.
- Akiba Rubinstein nigdy nie ukończył swojej książki o szachach. Gdyby jednak udałoby się mu ją napisać, to czy Pana zdaniem mogłaby ona uzyskać zbliżoną pozycję do bestselleru "Mój System"?
- Trudne pytanie... W mej książce zebralem omal wszystkie istotne partie komentowane osobiście przez Rubinsteina. Garstka! Poznałem Jego zapiski. W większosci w języku ijdisz. Pewne osobiste "zawodowe" notatki zawierają charakterystyki najgroźniejszych rywali, najlepszych wówczas na świecie szachistów. Obok tego, także raczej na własny użytek, zanotowane analizy – odkrycia: oręż do kolejnych pojedynków. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na mało znaną ksiażkę szwajcarskiego grafologa: Robert Bollschweiler, "Die Handschriften grosser Schachmeister. Eine graphologische Studie, wyd. Braumuller", Wien 2001, s. 153. Analizowany tam jest odręczny tekst Rubinsteina
- Chciałby Pan żeby Polska wyprzedziła Francję w rankingu światowym?
- Czemu nie! Dwadzieścia lat temu na olimpiadzie, gdy Polska traciła połówkę (jeden remis na cztery partie) w meczu z Francją to ogłaszano... "klęskę". Czasy się zmieniły. W Polsce brak szachistów tak sławnych jak Bacrot czy Lautier. W szachach kobiecych przewaga Polski, dwadziescia lat temu, była jeszcze większa. Tymczasem z początkiem lat dziewięćdziesiatych Francja, którą trenowałem, z trzydziestej lokaty wyskoczyła na czwartą w Europie. To świadczy o pracy Francuskiej Fedreracji Szachowej. Cieszyłbym się gdyby Polski Związek Szachowy zabrał się do pracy i...odwrócił obecną spadkową tendencję.
- Dziś bardziej cieszy Pana praca trenera czy własne występy turniejowe?
- W działalnosci trenerskiej jest wiecej okazji do nerwów gdy graja podopieczni. Tak było i tak pewnie pozostanie. Własne występy za szachownicą, w mym wieku, omal na pełnym luzie. Kiedyś gdy "planowało się" jakiś tam wynik było inaczej. Obecnie, gdy czasami uda sie zalac sadła faworytowi czy młodszemu z wyższym rankingiem to poprawia się nastrój i ...można udać się na dobrą kolację.
- Co sądzi Pan o fali emigracji młodych ludzi z Polski? Sam kiedyś podjął Pan przecież podobną Decyzję...
- To tragedia dotykająca nasz kraj. Dwieście lat temu względy polityczne rzuciły mych przodków do Ameryki. Później także byliśmy rozrzuceni przez los: od Lwowa przez Wilno i Kraków po Lublin i...Bydgoszcz. Druga wojna wygnała naszych do Anglii. Byli i tacy, którzy "za chlebem" wędrowali po Europie w okresie międzywojennym. To można jeszcze zrozumieć. Dzisiejsza sytuacja, odziedziczona po "upadku komunizmu" jest niczym niewytłumaczalna. Winne są nieudolne władze nie mające żadnego pomysłu na poprawienie/unormowanie sytuacji ekonomicznej kraju. Zawsze upominałem się o prawo dla każdego do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i pracy. Obecna sytuacja jednak jest odmienna. Młodzi zdolni ludzie nie znajdują należnego im miejsca u siebie we własnym kraju. To zbrodnia!
- Podjąłby się Pan wytypowania kto zostanie kolejnym mistrzem Polski oraz mistrzem świata?
- Nie! Nie lubię i nigdy nie czynię podobnych prognoz. Lubię natomiast – to mnie pasjonuje – obserwować "na żywo" walkę o najwyższe tytuły. Internet to ułatwia. Najblizsze mistrzostwa Polski wraz z Żoną będziemy oglądali codziennie. Emocjonowac się, jak zawsze, będziemy nie tyle wynikami co samym przebiegiem konkretnych partii.
- Co sądzi Pan o szachowych programach komputerowych... czy niedawna porażka Kramnika w pojedynku z maszyną zapowiada rychły koniec szachów?
- Wyścigi samochodowe nie wyeliminowały rywalizacji atletów na bieżni. Podobnie z komputerami. Ułatwiają i jeszcze bardziej ułatwią nam naukę. Nie przeszkodzą jednak w rozwoju rywalizacji między ludźmi. Zauważmy, że skromna wydolność pamięci Człowieka już dziś nie pozwala wykorzystać tego wszystkiego co może byc zmaganyzowane w pamięci komputera.Podziwaim programistów, którzy najczęsciej będąc szachowymi amatorami zdolali stworzyć programy zdolne ogrywać człowieka.
-Bardzo dziękuje
----------------------
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 11:39, 09 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 11:34, 09 Paź 2011 Temat postu: |
|
|
------------
Dzis wybory trzeba wybrac mniejsze zlo..... zlotowke.
-----------
-------- Trzychodowka edukacyjna ---
- Trzychodowka z rozwiazaniem
-- II Wersja --- pierwsza czesc ...
1----- 2
Mat w 3 posunieciach -- #3 ------------- diagram -- 2 -- siatka matowa
---------------- 1. Gxg2!+ -- Ke3 -- 2. He5+ -- Kd3 -- 3. 0-0-0--- mat#
----------
3----- 4
1. Gxg2!+ -- Kf4 -- 2. Wf1+ -- Kxg5 ----- 1. Gxg2+ Kxg2 -- 2. He5!
3. Wa5 -- mat --- Diagram --3 ------------ 2 . ... Kxh1 -- 3. Kf2 -- mat
-----------
Wieza z _a1 -- trzykrotnie matuje --- 3. 0-0-0# -- 3. Wa5# -- 3. Kf2! -- mat
Druga wersja trzychodowki ... moze lepsza moze...
----
--------- Mat w 3 pos. -------------- ------- siatka matowa -- 3. Hc3#
---------- Wersja --II -- druga czesc...
____1------2
Mat w 3 posunieciach -- #3 -- 1. Gxg2+ Kf4 -- 2. Wf1+ Ke3 -- 3. Hc3 - mat
------------
___3------4
---------- diagram -- 3 ------------- ----------- diagram -- 4
1. Gxg2!+ Kxg2 - 2. He5! - Kf3 ------ 1. Gxg2 Kxg2 - 2. He5 Kxh3
3. 0-0! -- mat -- ( mala roszada ) ---------- 3. Hxh3 -- mat
------- Trzychodowka --#3 -- pokazana na Raty -- w 2 czesciach
----- Wersja II tylko sie rozni ustawieniem ( Wg2 -- pion _g2 )
---------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Sob 15:12, 29 Paź 2011 Temat postu: Re: Krzysztof Pytel |
|
|
-----------------
Wywiady -- Krzysztof Pytel.
Dziś już gram na pełnym luzie Krzysztof Pytel. Dziś już gram na pełnym luzieAutor: Miłosz Kulewski, Ostatnia aktualizacja: 2009-02-15 12:49:15Z dużą satysfakcją zapraszam do przeczytania kolejnego wywiadu na naszej stronie. Tym razem na moje pytania odpowiadał mistrz
międzynarodowy, Krzysztof Pytel. Od lat jako zawodnik reprezentuje on barwy Francji, lecz był i jest niezaprzeczalnie ważną postacią krajowych szachów. Jego kariera wiąże się też w jakiś sposób z Trójmiastem. Wszak to właśnie w Gdyni wywalczył on w 1973 roku swój drugi tytuł mistrza Polski
Krzysztof Pytel urodził się 15 maja 1945 roku w Chełmie Lubelskim
W historii polskich szachów zapisał się nie tylko jako silny zawodnik, lecz także dziennikarz, trener oraz autor książek o tematyce szachowej. Dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – w latach 1972 i 1973. Wcześniej, w 1968 roku, był mistrzem Polski w szachach korespondencyjnych. Wielokrotnie występował w finałach mistrzostw Polski. Reprezentował też nasz kraj na olimpiadach szachowych, występował w licznych turniejach międzynarodowych. W 1987 roku ukazała się w Polsce jego książka "Akiba Rubinstein, czyli o sztuce rozgrywania końcówek", która zdobyła duże uznanie czytelników. Obecnie mieszka we Francji i reprezentuje barwy tego kraju. Na tamtejszej liście krajowej zajmuje 69 pozycję z rankingiem Elo - 2395.
[Miłosz Kulewski]: - Może Pan opowiedzieć o tym jak powstawała Pana słynna książka o Akibie Rubinsteinie?
----------------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 14:57, 06 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
---------------------
3_____4
1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat
-------------
5_____6
1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat
---------------
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 15:09, 06 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 15:11, 06 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
----------------
3_____4
1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat
-------------
5_____6
1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat ----- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat
-------------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 10:29, 07 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
--------------
3_____4
1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat
-------------
5_____6
1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat
----------
==
--Wielochodowka do rozwiazania
Autor : Iwan Kos , Szachmaty 1890
1___2
Mat w 4 posunieciach ---- #4 ------- 1. Hd2! -- Wf8 -- 2. Hd1!!
-- Wc8 -- 3. Ha1! + --- Kb8 -- 4. Ha7 - szach - mat --- Diagram -- 2
--------------
Rozwiązanie:
1. Hd2! --- tempo
1. ... Kb8 2. Hf4+
2. ... Ka8 3. Ha4+
3. ... Kb8 4. Hxe8 -- mat
1. ... Wf8 2. Hd1 tempo
2. ... Kb8 3. Hd6+
3. ... Ka8 4. Hxf8 - mat
3. ... Kc8 4. Hc7#
2. ... We8 3. Ha4+
3. ... Kb8 4. Hxe8#
2. ... Wc8 3. Ha1+
3. ... Kb8 4. Ha7 - mat --- Diagram -- 2
1. ... Wh8 2. Ha5+
2. ... Kb8 3. He5+
3. ... Ka8 4. Hxh8 - mat
Hetmanem --
-- matujemy na polach -- 4. Hxh8# -- 4. Hxf8# -- 4. Hxe8# -- 4. Ha7# - 4. Hc7#
---------------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 20:49, 09 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
----------
3_____4
1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat
-------------
5_____6
1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat
------
Autor : Unto Heinonen - Filandia
Internet Mailing Liste 10/1996
P0008558
Bialy Krol - gral bojowo --- dal sie zamatowac nie tracac nawet jednego piona...
(16+16) C+
BP in 8,0
1. e4 -- e5 --- 2. Ke2 -- Se7
3. Kf3 - Sec6 -4. Kg4 -- Hh4+
5. Kf5 - g5 --- 6. Kf6 --- Lc5
7. Kg7-- f5 -- 8. Kf6 -- 0-0 -- mat
Keywords: Unique Proof Game, Castling
Genre: Retro
--------
----------------------------------
Solving to tylko świetna zabawa (7)!
Solving Dodaj komentarz Kilka lat temu – w czasie seminarium dla niemieckich trenerów w Berlinie – zaprezentowałem moją książkę “Kompozycja w szkoleniu szachisty” i tym samym spowodowałem dyskusję na temat “Znaczenie kompozycji w szkoleniu zawodników”.
Zagadnienie było niektórym trenerom już dobrze znane, bowiem kilka lat wcześniej mieliśmy spotkanie z Markiem Dworeckim, który na bazie pouczających studiów pokazał plusy korzystania z takiej formy treningu.
Moją intencją było pokazanie, że inne kompozycje mogą mieć również kolosalne znaczenie w procesie szkolenia. Ale to musi być dobrze wybrany zbiór zadań, w których centralną rolę odgrywa przede wszystkim trudny do wykrycia wstęp. Większość uczestników było jednak zdania, iż tylko studia mają aspekt szkoleniowy.
Nagle dyskusja rozszerzyła się o solving. Tutaj byli wszyscy zgodni, że to nie ma nic wspólnego ze szkoleniem w szachach. Trudno jest bowiem propagowanie czegoś, co jest sprzeczne z zasadami królewskiej gry. Dokładnie chodzi o to, że samomaty i maty pomocnicze nie mają nic wspólnego z normalną grą w szachy.
Jeden z uczestników dalej kontynuował dyskusję: Kiedyś zainteresowałem się rzucającym w oczy zjawiskiem, że w zawodach solvingowych na czele są ciągle te same nazwiska. Wielkich zmian praktycznie się nie widzi. To zdopingowało mnie do wyjaśnienia tego przypadku. Zacząłem analizować uczestników najbliższych mistrzostw świata i Europy. Okazało się, że około 80% to osoby pochodzące głównie z szeregów problemistów. Natomiast 20% to zawodnicy. Niekoniecznie aktywni, ale posiadający wysokie tytuły w grze praktycznej, np. arcymistrz Nunn. Mam wrażenie, że tutaj jest jakaś nieprawidłowość. To jakby kazać się ścigać mistrzowi świata formuły 1 Michaelowi Schumacherowi ze zwykłymi kierowcami. Moim zdaniem nie można porównywać zwykłego problemisty z szachistą praktykiem. Problemiści to przeważnie słabi gracze i w rywalizacji z silnym szachistami nie mają żadnych szans. To wyjaśnia problem, że w solvingu nie ma praktycznie żadnej konkurencji. Od lat ci sami zawodnicy dominują w mistrzostwach Europy i świata. Tutaj nie ma prawdziwej sportowej rywalizycji. Gra toczy się do jednej bramki. Trzeba więc z tej konkurencji wykluczyć wszystkich wyczynowych szachistów. Solving jest ściśle związany z kompozycją szachowa!
------------
Literatura – podstawą sukcesów! (3)
Krytyka Marka Dworeckiego w odniesieniu do twórczości Aleksieja Suetina (1926-2001) jest raczej przejawem jakieś osobistej antypatii. Suetin był bardzo znanym autorem wielu książek i artykułów, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Jego prace i analizy miały ogromny wpływ na rozwój teorii debiutów, czym przykładowo Dworecki nie może się poszczycić.
Kilka lat temu widziałem w jednym polskim miesięczniku też krytyczną wypowiedź dotyczącą pisaniu książek przez mało znanych autorów, chociaż pojęcia znany i nieznany są bardzo dyskusyjne. Warto wiedzieć, że poważne wydawnictwa przed publikacją tytułu, dokonują oceny książki i szans jej sprzedaży. W stosunku do mało znanych autorów kryteria są znacznie ostrzejsze. Zresztą nie zawsze dzieła znanych autorów i silnych zawodników prezentują wysoki poziom, ponieważ część z nich traktuje napisanie książki, jako rodzaj „fuchy”. Z kolei często słabszy gracz może być twórcą ciekawej pracy, gdyż on bardzo poważnie traktuje swoją rolę.
Książkę przed zakupem warto obejrzeć, poradzić się trenera, ale krytycznie podchodzić do ocen „pseudospecjalistów”. Niektórzy z nich wydają negatywne oceny z prostej zazdrości lub niechęci do autora.
Ponownie widzieliśmy się rok później na MŚ juniorów w Skien, a do kolejnego spotkania doszło dopiero w 1995 roku, w ośrodku przygotowań olimpijskim pod Berlinem. Wtedy Dworecki miał kilka godzin wykładów na zgrupowaniu czołowych trenerów Niemiec. Poruszył wiele ważnych tematów, znanych mi częściowo z jego książek, m.in. mówił o -- Znaczeniu kompozycji szachowej w kształceniu szachisty --. Tym zagadnieniem zajmuję się praktycznie od początku działalności szkoleniowej i zawsze uważałem korzystanie z osiągnięć problemistyki jako doskonały środek trenowania abstrakcyjnego myślenia.
W Niemczech ten temat nie jest traktowany poważnie przez trenerów i samych zawodników. Musiałem przez wiele lat toczyć ciężkie boje z moimi podopiecznymi, aby ich zachęcić do rozwiązywania studiów i efektownych problemów w celu ćwiczenia zmysłu kombinacyjnego i techniki w grze końcowej. Wykład Dworeckiego pomógł mi w rozwinięciu tej tezy.
FM Jerzy Konikowski
-------------
--Szachy logiczne?
Autor : Unto Heinonen
3508 Problemkiste 94 08/1994
P0002203
Mat po 16 posunieciach --- #16
(1+16) C+
BP in 16,0
1. e4 ---- f6 ---- 2. e5 --- fxe5 --- 3. d4 -- -- exd4 -- 4. Sc3 -- dxc3
5. Dd6 -- exd6 -- 6. h4 --- Dxh4 -- 7. a4 -- - Dxa4 -- 8. Lb5 -- Dxc2
9. Lc6 --- bxc6 -- 10. Ta6 - Lxa6 -- 11. Se2 - Lxe2 -- 12. f3 --- Lxf3
13. Th5 -- Lxg2 -- 14. Tc5 - dxc5 -- 15. b4 -- cxb4 -- 16. Ld2 - Dxd2 -- mat
------
L -- Goniec
T -- Wieza
D -- Dama
S -- Skoczek
Keywords: Unique Proof Game
Genre: Retro
Input: Gerd Wilts, 1995-6-3
Last update: Erich Bartel, 2011-4-15 more...
----
Zapis tej partii szachowej jest latwy do zapamietania....
Posuniecia maja swoje uzasadnienie! -- 16. Gd2 -- Hxd2 -- mat
---
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 8:03, 13 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
-------
-- Szachy w TVN --
Niedziela rano
WICEMISTRZOSTWO EUROPY!
Polki zdobyły tytuł wicemistrzyń Europy 2011!
Polska reprezentacja w składzie: GM Monika Soćko, WGM Jolanta Zawadzka, WGM Joanna Majdan-Gajewska, WGM Karina Szczepkowska-Horowska i WIM Katarzyna Toma sprawiła niebywałą radość polskim szachowym kibicom. Fantastyczny przebieg turnieju, w którym Polki walczyły jak lwice, wygrywając kolejne mecze,sprawił, że remis w ostatniej rundzie z rozstawioną z numerem 4 Armenią wystarczył do zdobycia srebrnego medalu w zakończonych dziś w Grecji Drużynowych Mistrzostwach Europy. Oprócz srebrnych medali drużynowych nasze wspaniałe dziewczyny zdobyły także dwa medale indywidualne: srebro Jolanta Zawadzka na II i brąz Karina Szczepkowska-Horowska na czwartej szachownicy. Trenerami reprezentacji kobiecej byli Marek Matlak i Aleksander Miśta, którym także należą się wielkie brawa.
Gratulujemy!
Nasza reprezentacja męska, prowadzona przez GM Michała Krasenkowa i GM Grzegorza Gajewskiego, również zajęła wysokie VIII miejsce. Obydwie ekipy przylatują jutro do Warszawy na lotnisko Okęcie o godz. 12.20 samolotem z Monachium.
Wszystkich szachowych kibiców zapraszamy już dziś do oglądania w niedzielę rano programu TVN, którego gośćmi specjalnymi będą Jola i Karina.
1. Rosja 17 pkt. 25,5
2. Polska 14 pkt. 23,0
3. Gruzja 14 pkt. 22,5
4. Ukraina 12 pkt. 21,5
5. Francja 12 pkt. 21,0
6. Bułgaria 11 pkt. 19,5
7. Armenia 11 pkt. 19,0
8. Niemcy 10 pkt. 20,5
9. Izrael 10 pkt. 19,0
10. Słowenia 10 pkt. 19.0
Startowało 27 drużyn.
----------------------------
---------- Matowanie na ekranie
1___2
Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat
Rozwiązanie:
1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7#
1. ... Kf8 ----- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2
-- 5 siatek matowych , przy 6-u bierkach na diagramie!
----
Czy w TVN nie ma 5 minuty czasu na pokazanie tych 2 diagramow?
----
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 19:10, 16 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
---------
3_____4
1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat
-------------
5_____6
1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat
----------
==
--Wielochodowka do rozwiazania
Autor : Iwan Kos , Szachmaty 1890
1___2
Mat w 4 posunieciach ---- #4 ------- 1. Hd2! -- Wf8 -- 2. Hd1!!
-- Wc8 -- 3. Ha1! + --- Kb8 -- 4. Ha7 - szach - mat --- Diagram -- 2
--------------
Rozwiązanie:
1. Hd2! --- tempo
1. ... Kb8 2. Hf4+
2. ... Ka8 3. Ha4+
3. ... Kb8 4. Hxe8 -- mat
1. ... Wf8 2. Hd1 tempo
2. ... Kb8 3. Hd6+
3. ... Ka8 4. Hxf8 - mat
3. ... Kc8 4. Hc7#
2. ... We8 3. Ha4+
3. ... Kb8 4. Hxe8#
2. ... Wc8 3. Ha1+
3. ... Kb8 4. Ha7 - mat --- Diagram -- 2
1. ... Wh8 2. Ha5+
2. ... Kb8 3. He5+
3. ... Ka8 4. Hxh8 - mat
Hetmanem --
-- matujemy na polach -- 4. Hxh8# -- 4. Hxf8# -- 4. Hxe8# -- 4. Ha7# - 4. Hc7#
-------------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 20:26, 16 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
-------
-- Matujemy jak --- Emanuel Lasker
Autor : Emanuel Lasker
Schweizerische Schachzeitung -- 10/1900
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 1. He6+!
1. He6!+ -- Kf3 -- 2. 0-0 --- mat -- mala Roszada
-----------
1. He6!+ -- Kd3 -- 2. 0-0-0 - mat - duza Roszada
----------------
_3
1. He6!- Kf3 - 2. 0-0# - mala Roszada -- 1. He6! - Kd3 - 2. 0-0-0# - duza Roszada
----------
Czy mozna lepiej zareklamowac Szachy?
Dla przykladu zadanie Laskera.
Krotkie i zwiezle szach i mat.... przy tym dwie roszady
----
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 21:16, 16 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 22:18, 16 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
------
--- Matowanie na Ekranie
_2
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Dwa rozwiazania --- 1. Wa4!+ - Kd3 -- 2. Hd2 - mat
Rozwiązanie: 1. He6!+
1. ... Kf3 --- 2. O-O#
1. ... Kd3 -- 2. O-O-O#
Rozwiązanie: 1. Wa4!+
1. ... Kd5 ----- 2. Wh5 -- mat
1. ... Kf3 ____ 2. Hh3 -- mat
1. ... Kd3 ----- 2. Hd2 -- mat
------ Siatka matowa -- 2. Wh5 - mat ---------- siatka matowa - 2. Hh3 - mat --
_4
1. Wa4!+... Ke5 --- 2. Wh5 -- mat ----- 1. Wa4!+ - Kf3 -- 2. Hh3 - mat
--------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 7:56, 17 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
-----
[link widoczny dla zalogowanych]
--- Matowanie na Ekranie
[link widoczny dla zalogowanych]
_2
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Dwa rozwiazania --- 1. Wa4!+ - Kd3 -- 2. Hd2 - mat
Rozwiązanie: 1. He6!+
1. ... Kf3 --- 2. O-O#
1. ... Kd3 -- 2. O-O-O#
Rozwiązanie: 1. Wa4!+
1. ... Kd5 ----- 2. Wh5 -- mat
1. ... Kf3 ____ 2. Hh3 -- mat
1. ... Kd3 ----- 2. Hd2 -- mat
------ Siatka matowa -- 2. Wh5 - mat ---------- siatka matowa - 2. Hh3 - mat --
_4
1. Wa4!+... Ke5 --- 2. Wh5 -- mat ----- 1. Wa4!+ - Kf3 -- 2. Hh3 - mat
----
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 7:58, 17 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 8:00, 17 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
----
[link widoczny dla zalogowanych]
--- Matowanie na Ekranie
[link widoczny dla zalogowanych]
_2
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Dwa rozwiazania --- 1. Wa4!+ - Kd3 -- 2. Hd2 - mat
Rozwiązanie: 1. He6!+
1. ... Kf3 --- 2. O-O#
1. ... Kd3 -- 2. O-O-O#
Rozwiązanie: 1. Wa4!+
1. ... Kd5 ----- 2. Wh5 -- mat
1. ... Kf3 ____ 2. Hh3 -- mat
1. ... Kd3 ----- 2. Hd2 -- mat
------ Siatka matowa -- 2. Wh5 - mat ---------- siatka matowa - 2. Hh3 - mat --
_4
1. Wa4!+... Ke5 --- 2. Wh5 -- mat ----- 1. Wa4!+ - Kf3 -- 2. Hh3 - mat
----------------------
-
-- Matujemy jak --- Emanuel Lasker
Autor : Emanuel Lasker
Schweizerische Schachzeitung -- 10/1900
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 1. He6+!
1. He6!+ -- Kf3 -- 2. 0-0 --- mat -- mala Roszada
-----------
1. He6!+ -- Kd3 -- 2. 0-0-0 - mat - duza Roszada
----------------
_3
1. He6!- Kf3 - 2. 0-0# - mala Roszada -- 1. He6! - Kd3 - 2. 0-0-0# - duza Roszada
----------
Czy mozna lepiej zareklamowac Szachy?
Dla przykladu zadanie Laskera.
Krotkie i zwiezle szach i mat.... przy tym dwie roszady
----
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pon 14:00, 21 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
--
Przypominamy, że najkorzystniejszą formą zakupu "Mata" jest
prenumerata w cenie 70 zł + książka gratis!
Więcej informacji - tutaj. "Mata" można zakupić także bezpośrednio
w biurze PZSzach w Warszawie w Al. Jerozolimskich 49 lub w sieci Empik.
-- Dwuchodowka edukacyjna
1____8
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 2 rozwiazania --- 1. Hb7! -- Se7 -- 2. Hxe7 - mat
Przygotowanie:
1. ... Wb8/a7/a6/a5/a4/a3/a2/a1 2. H(x)b8#
1. ... O-O-O 2. Hb7#
Rozwiązanie:- I
1. Hb7! -- grozi -- 2. Hxa8 - mat --- Diagram -- 3
--------------------
1. ... Wb8 ---- 2. Hxb8 -- mat --- Diagram -- 6
1. ... Wc8 ---- 2. Hxc8 -- mat --- Diagram -- 5
----------------
1. ... Wd8, Kf8 - 2. Hf7-- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wa7--- 2. Hb8/c8-#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7 --- mat ---- Diagram -- 7
----------------
1. ... Se7 ---- 2. Hxe7-- mat ---- Diagram -- 8
2_____3
----- Pozycja po wstepie --- 1. Hb7! ------ grozi --------- 2. Hxa8 - mat!
4_____5
6_____7
1. Hb7! -- Wb8 -- 2. Hxb8# --- Diagram - 6 ---- --- 1. ... Kd8 - 2. Hd7# -- Diagram -7
------------------------------ Drugie rozwiazanie --- 1. Hh7!!
Rozwiązanie: - II
1. Hh7! -- grozi -- 2. Hxg8 -- mat
1. ... Kd8 ------ 2. Hd7 -- #
1. ... Kf8 ------ 2. Hf7 -- #
1. ... O-O-O -- 2. Hb7 - #
1. ... Se7 ----- 2. Hxe7 #
4___5
Pozycja po wstepie -- 1. Hh7! ----- grozi ---- 2. Hxg8 -- mat
-- Nauka matowania --- Hetmanem
--------------
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 7:15, 24 Lis 2011 Temat postu: |
|
|
----
--
-- Matowanie na Diagramie
1_____2
Mat w 5 posunieciach --- #5 -- 1. Gd4! -- e5 2. Ge3 e4 3. Gf4 e3 4. Gd6! e2 5. g4#
Rozwiązanie: 1. Gd4! tempo
1. ... e6 2. Gc3 tempo
2. ... e5 3. Ga5! tempo
3. ... e4 4. Gc7 e3 5. g4# ----Diagram -- 3
1. ... e5 2. Ge3 [3. g4#]
2. ... e4 3. Gf4! tempo
3. ... e3 4. Gd6 e2 5. g4# ---- Diagram -- 2
___3_____2
1.Gd4! e6 2. Gc3 e5 3. Ga5! e4 4. Gc7 e3 5.g4# --- -- 1. Gd4 e5 2. Ge3! e4 3. Gf4 e3
4. Gd6 e2 5. g4#
-------
Dwie drogi do mata -- 1....e5 2. Ge3! oraz -- 1. ... e6 2. Gc3!
---------
[link widoczny dla zalogowanych]
--- Matowanie na Ekranie
[link widoczny dla zalogowanych]
_2
Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Dwa rozwiazania --- 1. Wa4!+ - Kd3 -- 2. Hd2 - mat
Rozwiązanie: 1. He6!+
1. ... Kf3 --- 2. O-O#
1. ... Kd3 -- 2. O-O-O#
Rozwiązanie: 1. Wa4!+
1. ... Kd5 ----- 2. Wh5 -- mat
1. ... Kf3 ____ 2. Hh3 -- mat
1. ... Kd3 ----- 2. Hd2 -- mat
------ Siatka matowa -- 2. Wh5 - mat ---------- siatka matowa - 2. Hh3 - mat --
_4
1. Wa4!+... Ke5 --- 2. Wh5 -- mat ----- 1. Wa4!+ - Kf3 -- 2. Hh3 - mat
----
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|