Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Krzysztof Pytel
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 20:00, 07 Gru 2011    Temat postu: Re: Krzysztof Pytel

---------------

Wywiady -- Krzysztof Pytel.

Dziś już gram na pełnym luzie Krzysztof Pytel. Dziś już gram na pełnym luzieAutor: Miłosz Kulewski, Ostatnia aktualizacja: 2009-02-15 12:49:15Z dużą satysfakcją zapraszam do przeczytania kolejnego wywiadu na naszej stronie. Tym razem na moje pytania odpowiadał mistrz

międzynarodowy, Krzysztof Pytel. Od lat jako zawodnik reprezentuje on barwy Francji, lecz był i jest niezaprzeczalnie ważną postacią krajowych szachów. Jego kariera wiąże się też w jakiś sposób z Trójmiastem. Wszak to właśnie w Gdyni wywalczył on w 1973 roku swój drugi tytuł mistrza Polski

Krzysztof Pytel urodził się 15 maja 1945 roku w Chełmie Lubelskim

W historii polskich szachów zapisał się nie tylko jako silny zawodnik, lecz także dziennikarz, trener oraz autor książek o tematyce szachowej. Dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – w latach 1972 i 1973. Wcześniej, w 1968 roku, był mistrzem Polski w szachach korespondencyjnych. Wielokrotnie występował w finałach mistrzostw Polski. Reprezentował też nasz kraj na olimpiadach szachowych, występował w licznych turniejach międzynarodowych. W 1987 roku ukazała się w Polsce jego książka "Akiba Rubinstein, czyli o sztuce rozgrywania końcówek", która zdobyła duże uznanie czytelników. Obecnie mieszka we Francji i reprezentuje barwy tego kraju. Na tamtejszej liście krajowej zajmuje 69 pozycję z rankingiem Elo - 2395.
[Miłosz Kulewski]: - Może Pan opowiedzieć o tym jak powstawała Pana słynna książka o Akibie Rubinsteinie?

[Krzysztof Pytel]: - To było tak... Dość wcześnie, po poznaniu szachów, z wielką uwagą studiowałem partie ówczesnego mistrza świata (początek lat szescdziesiątych) Michała Botwinnika. Szczególne wrażenie robiły Jego komentarze. Tam znalazłem, od czasu do czasu, odsyłacze, że "jak grać podobne pozycje przed laty pokazał Rubinstein." Dla przykładu, proszę prześledzić końcowkę z partii Plater – Botwinnik i odsyłacz do partii Reti – Rubinstein. Czasami taka refleksja towarzyszyła jakiemuś zagraniu w debiucie lub grze środkowej.
W tym czasie, w Polanicy Zdroju nasz genialny działacz szachowy, inżynier Jerzy Arłamowski zaczął organizować turnieje poświęcone pamięci Arcymistrza Akiby Rubinsteina.

Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej o naszym arcymistrzu. Niestety nic poza rocznicowymi wspomnieniami w miesięczniku "Szachy" nie znalazłem. Wreszcie dotarłem do ksiązki Hansa Kmocha - "Rubinstein's chess Masterpieces – 100 Selected Games" - New York 1941.Ale i tu czegoś mi brakowało. Co z tą legendarną grą Rubinsteina w końcowkach? Zabrałem się za zbieranie rozproszonego materiału ze starych czasopism i ksiąg turniejowych. O szachowych bazach danych, takich jak obecne, nikt wówczas nawet nie marzył...chociaż ich poczatki powstawaly w Moskwie dla potrzeb szachistów z ZSRR. Z końcem lat siedemdziesiątych po rozmowach z wpływowymi miłosnikami szachów we Francji postanowilismy opublikować książkę o tym jak Rubinstein rozgrywał końcowki. Ja miałem ją napisać na podstawie zgromadzonego materiału. Tłumaczenia podjął sie nasz rodak z Francji p. Bernard Sojka. Wydać pracę miała Francuska Federacja Szachowa we współpracy z profesjonalnym edytorem – firmą Hatier. Z końcem lat siedemdziesiątych w sowieckich czasopismach szachowych ukazało się kilka artykułów zapowiadających książkę pt. "Akiba Rubinstein" spółki autorskiej J.Razuwajew, S.Murachwieri (praca ukazała sie w Moskwie w 1980 roku). W tych artykułach Rubinstein był nazywany "rosyjskim szachistą, prekursorem – obok Czigorina radzieckiej szkoły szachowej".Wśród polskich szachistów zawrzało! Okradają nas nawet z Rubinsteina...Interwencje poszły rozmaitymi kanałami. Najskuteczniejsza okazała się ta p. Wladysława Litmanowicza i wsparta przez p. Jerzego Putramenta. Z książki rosyjskich autorów zostały wykreślone drażniące nas fragmenty! W swej pracy umieściłem rozdział polemizujący z wielu innymi stwierdzeniami Razuwajewa i Murachwieri. To podziałało jak płachta na byka na mych... francuskich wydawców. Moja książka, w okrojonym o połowę formacie ukazała się w Paryżu dopiero w roku 1984 – tytuł "Akiba Rubinstein ou l'Art de Pratiquer les Finales". Sprzedano jej, w dość krótkim czasie aż osiemnaście tysięcy egzemplarzy. To był sukces! Po polsku i tylko z małymi skrótami ksiażka ukazała się w 1987 roku. W niej jest więcej. Są polemiki z sowieckimi autorami. Jest o jednym ze spotkań z Samy Rubinsteinem synem Akiby. Itd...

- W jakim stopniu interesuje się Pan obecną sytuacją polskich szachów?
- Nie mniej niż kiedyś gdy walczyłem o tytuł mistrza Polski. Na bieżąco śledzę występy i partie wszystkich najlepszych szachistów Polski. Dzieki internetowi obecnie jest to dużo łatwiejsze.Od czasu do czasu spotykam sie z najlepszymi szachistami w Polsce. Czasami ktos z szachistów lub działaczy odwiedza mnie we Francji. Jedyną rzeczą psujacą samopoczucie jest spostrzeżenie, że jeszcze bardziej niż kiedyś polskimi szachami kierują osobnicy dla których jedyną wartością jest prywata a pojęcie wspólnego dobra jest obce.
- Co jest Pana największym sukcesem w szachach, a jaki jest nieosiągnięty cel?
- Największym sukcesem jest chyba to, że mimo iż, ani w Polsce ani we Francji, w rejestrze nie istnieje "zawod: szachista" to ja właśnie w tej profesji wypracowałem prawo do skromnej ale legalnej emerytury. Niepowodzenie? Nigdy nie zdołałem się skoncentrować na jednym odcinku. Zawsze byłem jednocześnie: zawodnikiem, trenerem, dziennikarzem/pisarzem, działaczem...

- W czasie swojej kariery spotkał Pan z pewnością wielu niezwykłych ludzi - mam tu na myśli oczywiście osoby ze świata szachów - kto z nich zrobił na Panu największe wrażenie?
- Z żalem muszę stwierdzić, że wsród zawodowych szachistów poza mistrzami świata i ich otoczeniem trudno o postacie, ktore by fascynowały. Mnie najbardziej podobał się, ba imponował, nasz rodak Mieczysław Njadorf. Wszechstronne zainteresowania, wielorakie talenty. Bardzo barwna postac.Muszę jednak podkreslić, że dzięki szachom miałem okazję poznać, tak w Polsce jak i na świecie, wielu bardzo wybitnych ludzi. Polityków, pisarzy, aktorów, sportowców, itd...Dla przykładu: od kilku miesiecy wraz z Żoną pracujemy dla klubu w pod paryskim Livry Gargan. Merem tego miasteczka jest byly mistrz świata (Colorado Springs 1965) i vicemistrz olimpijski (Insbruck 1964) w łyżwiarstwie artystycznym p. Alain Calmat.

- Akiba Rubinstein nigdy nie ukończył swojej książki o szachach. Gdyby jednak udałoby się mu ją napisać, to czy Pana zdaniem mogłaby ona uzyskać zbliżoną pozycję do bestselleru "Mój System"?
- Trudne pytanie... W mej książce zebralem omal wszystkie istotne partie komentowane osobiście przez Rubinsteina. Garstka! Poznałem Jego zapiski. W większosci w języku ijdisz. Pewne osobiste "zawodowe" notatki zawierają charakterystyki najgroźniejszych rywali, najlepszych wówczas na świecie szachistów. Obok tego, także raczej na własny użytek, zanotowane analizy – odkrycia: oręż do kolejnych pojedynków. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na mało znaną ksiażkę szwajcarskiego grafologa: Robert Bollschweiler, "Die Handschriften grosser Schachmeister. Eine graphologische Studie, wyd. Braumuller", Wien 2001, s. 153. Analizowany tam jest odręczny tekst Rubinsteina
- Chciałby Pan żeby Polska wyprzedziła Francję w rankingu światowym?
- Czemu nie! Dwadzieścia lat temu na olimpiadzie, gdy Polska traciła połówkę (jeden remis na cztery partie) w meczu z Francją to ogłaszano... "klęskę". Czasy się zmieniły. W Polsce brak szachistów tak sławnych jak Bacrot czy Lautier. W szachach kobiecych przewaga Polski, dwadziescia lat temu, była jeszcze większa. Tymczasem z początkiem lat dziewięćdziesiatych Francja, którą trenowałem, z trzydziestej lokaty wyskoczyła na czwartą w Europie. To świadczy o pracy Francuskiej Fedreracji Szachowej. Cieszyłbym się gdyby Polski Związek Szachowy zabrał się do pracy i...odwrócił obecną spadkową tendencję.
- Dziś bardziej cieszy Pana praca trenera czy własne występy turniejowe?
- W działalnosci trenerskiej jest wiecej okazji do nerwów gdy graja podopieczni. Tak było i tak pewnie pozostanie. Własne występy za szachownicą, w mym wieku, omal na pełnym luzie. Kiedyś gdy "planowało się" jakiś tam wynik było inaczej. Obecnie, gdy czasami uda sie zalac sadła faworytowi czy młodszemu z wyższym rankingiem to poprawia się nastrój i ...można udać się na dobrą kolację.

- Co sądzi Pan o fali emigracji młodych ludzi z Polski? Sam kiedyś podjął Pan przecież podobną Decyzję...
- To tragedia dotykająca nasz kraj. Dwieście lat temu względy polityczne rzuciły mych przodków do Ameryki. Później także byliśmy rozrzuceni przez los: od Lwowa przez Wilno i Kraków po Lublin i...Bydgoszcz. Druga wojna wygnała naszych do Anglii. Byli i tacy, którzy "za chlebem" wędrowali po Europie w okresie międzywojennym. To można jeszcze zrozumieć. Dzisiejsza sytuacja, odziedziczona po "upadku komunizmu" jest niczym niewytłumaczalna. Winne są nieudolne władze nie mające żadnego pomysłu na poprawienie/unormowanie sytuacji ekonomicznej kraju. Zawsze upominałem się o prawo dla każdego do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i pracy. Obecna sytuacja jednak jest odmienna. Młodzi zdolni ludzie nie znajdują należnego im miejsca u siebie we własnym kraju. To zbrodnia!
- Podjąłby się Pan wytypowania kto zostanie kolejnym mistrzem Polski oraz mistrzem świata?
- Nie! Nie lubię i nigdy nie czynię podobnych prognoz. Lubię natomiast – to mnie pasjonuje – obserwować "na żywo" walkę o najwyższe tytuły. Internet to ułatwia. Najblizsze mistrzostwa Polski wraz z Żoną będziemy oglądali codziennie. Emocjonowac się, jak zawsze, będziemy nie tyle wynikami co samym przebiegiem konkretnych partii.
- Co sądzi Pan o szachowych programach komputerowych... czy niedawna porażka Kramnika w pojedynku z maszyną zapowiada rychły koniec szachów?
- Wyścigi samochodowe nie wyeliminowały rywalizacji atletów na bieżni. Podobnie z komputerami. Ułatwiają i jeszcze bardziej ułatwią nam naukę. Nie przeszkodzą jednak w rozwoju rywalizacji między ludźmi. Zauważmy, że skromna wydolność pamięci Człowieka już dziś nie pozwala wykorzystać tego wszystkiego co może byc zmaganyzowane w pamięci komputera.Podziwaim programistów, którzy najczęsciej będąc szachowymi amatorami zdolali stworzyć programy zdolne ogrywać człowieka.

-Bardzo dziękuje
----------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:50, 15 Gru 2011    Temat postu:

--
Przypominamy, że najkorzystniejszą formą zakupu "Mata" jest
prenumerata w cenie 70 zł + książka gratis!
Więcej informacji - tutaj. "Mata" można zakupić także bezpośrednio
w biurze PZSzach w Warszawie w Al. Jerozolimskich 49 lub w sieci Empik.

-- Dwuchodowka edukacyjna

1____8

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 2 rozwiazania --- 1. Hb7! -- Se7 -- 2. Hxe7 - mat

Przygotowanie:
1. ... Wb8/a7/a6/a5/a4/a3/a2/a1 2. H(x)b8#
1. ... O-O-O 2. Hb7#

Rozwiązanie:- I
1. Hb7! -- grozi -- 2. Hxa8 - mat --- Diagram -- 3
--------------------
1. ... Wb8 ---- 2. Hxb8 -- mat --- Diagram -- 6
1. ... Wc8 ---- 2. Hxc8 -- mat --- Diagram -- 5
----------------
1. ... Wd8, Kf8 - 2. Hf7-- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wa7--- 2. Hb8/c8-#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7 --- mat ---- Diagram -- 7
----------------
1. ... Se7 ---- 2. Hxe7-- mat ---- Diagram -- 8

2_____3
----- Pozycja po wstepie --- 1. Hb7! ------ grozi --------- 2. Hxa8 - mat!


4_____5


6_____7
1. Hb7! -- Wb8 -- 2. Hxb8# --- Diagram - 6 ---- --- 1. ... Kd8 - 2. Hd7# -- Diagram -7



------------------------------ Drugie rozwiazanie --- 1. Hh7!!
Rozwiązanie: - II
1. Hh7! -- grozi -- 2. Hxg8 -- mat
1. ... Kd8 ------ 2. Hd7 -- #
1. ... Kf8 ------ 2. Hf7 -- #
1. ... O-O-O -- 2. Hb7 - #
1. ... Se7 ----- 2. Hxe7 #

4___5
Pozycja po wstepie -- 1. Hh7! ----- grozi ---- 2. Hxg8 -- mat

-- Nauka matowania --- Hetmanem
---------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:51, 15 Gru 2011    Temat postu:

-----

Zapraszam do galerii szachowej , mam tam 2260 fajnych fotek!
----------
[link widoczny dla zalogowanych]

Ten portal ma 390 tysiecy uzytkownikow. praktycznie wszystko mozna reklamowac ...
Kluby dyskusyjne , czaty , kampanie polityczne ... ja mam tam tylko szachy
--------

[link widoczny dla zalogowanych]

-----

Kompozycja szachowa -- to najlepszy sposob na poznanie Szachow!

-- Matowanie na zawolanie!



Mat w 1 posunieciu --- #1 --- tylko 10 matow!
---------
1. Wf5 --- mat ---- miasto -- Warszawa
1. We6 -- mat ---- miasto -- Wloclawek
1. We8 -- mat ---- miasto -- ELBLAG
1. Wh5 -- mat ---- miasto -- Biala Podlaska
1. We4 -- mat ---- miasto -- LODZ
1. Wc5 -- mat ---- miasto -- GNIEZNO
1. Ha5 -- mat ---- miasto -- Zielona Gora
1. Hg5 -- mat ---- miasto -- Siedlce
1. Hd6 -- mat ---- miasto -- TORUN
1. Hd4 -- mat ---- miasto -- KALISZ
---------------
Poznajemy miasta na ktorym polu sie znajduja...np: Warszawa _f5 -- Kalisz _d4
---------------
Informacja :
biale -- KROL ( Kielce ) -- Hetman ( Chorzow ) -- Wieza c4 ( Ostrow Wielkopolski )
-- Wieza _h6 ( Bialystok ) --- Skoczek _g7 ( ELK ) -- Wieza _f8 ( Bartoszyce )
Czarne --- KROL _e5 ( KUTNO )
-----------
Cztery centralne pola szachownicy sa zarezerwowane tym miastom :
-- d4 - KALISZ ---- d5 - KONIN ---- e4 -LODZ ---- e5 - KUTNO --

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 19:18, 03 Mar 2012    Temat postu:

--------

Dwuchodowka z rozwiazaniem!

Autor : Leonid Kubbel , 1910 , I Nagroda
---------------
_2

Mat w 2 posuneciach --- #2 --- --- 1. Se3! -- Sf5 - 2. Sd5! - mat

Rozwiązanie: 1. Se3! -- grozi -- 2. Hg5 - mat
1. ... We5, Se6 --- 2. Hxe5 - mat
1. ... Sf5 ---------- 2. Sd5 - mat ------- Diagram ---- 2
1. ... Kxe3 ------ 2. Hd2 - mat ------- Diagrom ---- 3
1. ... Sxf3 ----- 2. Sg2 - mat ------ Diagram ---- 4

_4

1. Se3! - Kxe3 - 2. Hd2 - mat ------ ---- 1. Se3! - Sxf3 - 2. Sg2 - mat
-------
Zadanie dla reklamy szachow -- zalety malo bierek na diagramie latwo do
zapamietania , oraz co jest istotne w Szachach widzimy maty na obrazkach.
-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 10:49, 15 Mar 2012    Temat postu:

----

Zapraszam do galerii szachowej , mam tam 2260 fajnych fotek!
----------
[link widoczny dla zalogowanych]

Ten portal ma 390 tysiecy uzytkownikow. praktycznie wszystko mozna reklamowac ...
Kluby dyskusyjne , czaty , kampanie polityczne ... ja mam tam tylko szachy
--------

[link widoczny dla zalogowanych]

-----

Kompozycja szachowa -- to najlepszy sposob na poznanie Szachow!

-- Matowanie na zawolanie!



Mat w 1 posunieciu --- #1 --- tylko 10 matow!
---------
1. Wf5 --- mat ---- miasto -- Warszawa
1. We6 -- mat ---- miasto -- Wloclawek
1. We8 -- mat ---- miasto -- ELBLAG
1. Wh5 -- mat ---- miasto -- Biala Podlaska
1. We4 -- mat ---- miasto -- LODZ
1. Wc5 -- mat ---- miasto -- GNIEZNO
1. Ha5 -- mat ---- miasto -- Zielona Gora
1. Hg5 -- mat ---- miasto -- Siedlce
1. Hd6 -- mat ---- miasto -- TORUN
1. Hd4 -- mat ---- miasto -- KALISZ
---------------
Poznajemy miasta na ktorym polu sie znajduja...np: Warszawa _f5 -- Kalisz _d4
---------------
Informacja :
biale -- KROL ( Kielce ) -- Hetman ( Chorzow ) -- Wieza c4 ( Ostrow Wielkopolski )
-- Wieza _h6 ( Bialystok ) --- Skoczek _g7 ( ELK ) -- Wieza _f8 ( Bartoszyce )
Czarne --- KROL _e5 ( KUTNO )
-----------
Cztery centralne pola szachownicy sa zarezerwowane tym miastom :
-- d4 - KALISZ ---- d5 - KONIN ---- e4 -LODZ ---- e5 - KUTNO --

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 10:50, 15 Mar 2012    Temat postu:

----

-- Matowanie na Ekranie!

Dwuchodowka > #2

_2

Mat w 2 posunieciach > rozwiazanie 1.Gb6-Gg1 !! --- --- mini diagram #2


Rozwiazanie: 1. Gg1! --- tempo
1. ... a5 --- 2. Hb5#
1. ... Kd5 -- 2. Hc4#
1. ... Kb7 --- 2. Hxa6 - mat ---- Diagram -- 4

1. ... Gd5 --- 2. Hxa6 - mat ---- Diagram -- 3
1. ... Gg2 --- 2. Hxg2#
1. ... Gf3+ -- 2. Hxf3#
1. ... Ge4 --- 2. Hxe4#
---------------

_4

----- 1. Gg1! - Gd5 - 2. Hxa6 - mat --- --- 1. Gg1 - Kb7 - 2. Hxa6 - mat

-- 6 matow bialym Hetmanem --
-- 7 siatek matowych!

-------------------------

-- Dwuchodowka edukacyjna

Autor : H. Mustane , Album FIDE 1956-1958

2

Mat w 2 posunieciach --- #2 ------- Rozwiazanie zludne --- Diagram nr.2 --- 1. Wxe4?

1. Wxe4? --- fxe4 -- 2. Gxe4 -- mat
1. ... f4 ------ 2. Wxf4 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. We7 --- mat
1. ... Sxa5 --- 2. Wb4 --- mat
1. ... Sxc5 --- 2. Wc4 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. We6 --- mat
1. ... ale mamy 1. ... Kd5! brak mata..

===

4

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- Rozwiazanie wlasciwe -- Diagram nr.4 -- 1. Sxe4!

Rozwiazanie wlasciwe
1. Sxe4!
1. ... d2+ --- 2. Sxd2 -- mat
1. ... Kd5 --- 2. Sg5 --- mat
------------
1. ... Sxc5 --- 2. Sxc5 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. Sxd6 --- mat
-----------------
1. ... Sxa5 --- 2. Sc3 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. Sf6 --- mat
------
1. ... fxe4 --- 2. Gxe4 --- mat

W grze zludnej 6 siatek matowych.
W grze rzeczywistej -- 7 siatek matowych.


-------------------------------------------------------


Nauka matowania --- lekcja I --- matowanie Skoczkiem


Autor: Horatio L. MUSANTE --- [link widoczny dla zalogowanych]

2

Mat w 2 posunieciach -- #2 --- diagram nr.2 -- pierwsze posuniecie 1. Sxd6! zugzwang

1. Sxd6! tempo ( zugzwang )
1. ...
1. ...
1. ...

---------------------
45

Trzy siatki matowe ---- Skoczek w glownej roli!!

1. ...
1. ...
1. ...

To jest praca trenera ... uczen wypisuje rozwiazanie
i wszystkie siatki ma zakodowac.(zapamietac}
-----------

678

Trzy siatki matowe ----

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 14:45, 13 Kwi 2012    Temat postu:

--
Przypominamy, że najkorzystniejszą formą zakupu "Mata" jest
prenumerata w cenie 70 zł + książka gratis!
Więcej informacji - tutaj. "Mata" można zakupić także bezpośrednio
w biurze PZSzach w Warszawie w Al. Jerozolimskich 49 lub w sieci Empik.

-- Dwuchodowka edukacyjna

1____8

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 2 rozwiazania --- 1. Hb7! -- Se7 -- 2. Hxe7 - mat

Przygotowanie:
1. ... Wb8/a7/a6/a5/a4/a3/a2/a1 2. H(x)b8#
1. ... O-O-O 2. Hb7#

Rozwiązanie:- I
1. Hb7! -- grozi -- 2. Hxa8 - mat --- Diagram -- 3
--------------------
1. ... Wb8 ---- 2. Hxb8 -- mat --- Diagram -- 6
1. ... Wc8 ---- 2. Hxc8 -- mat --- Diagram -- 5
----------------
1. ... Wd8, Kf8 - 2. Hf7-- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wa7--- 2. Hb8/c8-#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7 --- mat ---- Diagram -- 7
----------------
1. ... Se7 ---- 2. Hxe7-- mat ---- Diagram -- 8

2_____3
----- Pozycja po wstepie --- 1. Hb7! ------ grozi --------- 2. Hxa8 - mat!


4_____5


6_____7
1. Hb7! -- Wb8 -- 2. Hxb8# --- Diagram - 6 ---- --- 1. ... Kd8 - 2. Hd7# -- Diagram -7



-------
Drugie rozwiazanie --- 1. Hh7!!

Rozwiązanie: - II
1. Hh7! -- grozi -- 2. Hxg8 -- mat
1. ... Kd8 ------ 2. Hd7 -- #
1. ... Kf8 ------ 2. Hf7 -- #
1. ... O-O-O -- 2. Hb7 - #
1. ... Se7 ----- 2. Hxe7 #

4___5
Pozycja po wstepie -- 1. Hh7! ----- grozi ---- 2. Hxg8 -- mat

-- Nauka matowania --- Hetmanem
-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 14:46, 13 Kwi 2012    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Mat w 2 posunieciach

8 solutions > rozwiazan [link widoczny dla zalogowanych] > 1551 diagramow

Rozwiazanie: 1. Ge1!+
1. ... Ke5 [a] 2. Gc3 [A] #
1. ... Kc5 2. Wd5 [B] #
1. ... Kc7 [c] 2. Gg3 [C] #
1. ... Ke7 [d] 2. Gh4 [D] #

Rozwiazanie: 1. Gc1!+
1. ... Ke5 [a] 2. Gb2 [E] #
1. ... Kc5 [b] 2. Ga3 [F] #
1. ... Kc7 [c] 2. Gf4 [G] #
1. ... Ke7 [d] 2. Gg5 [H] #

Rozwiazanie: 1. Gc3 [A] !+
1. ... Kc5 [b] 2. Wd5 [B] #
1. ... Kc7 [c] 2. Ge5 [I] #
1. ... Ke7 [d] 2. We8 [J] #

Rozwiazanie: 1. Gb4!+
1. ... Ke5 [a] 2. Gc3 [A] #
1. ... Kc7 [c] 2. Gd6 [K] #

Rozwiazanie: 1. Ga5!+
1. ... Ke5 [a] 2. Gc3 [A] #
1. ... Kc5 [b] 2. Wd5 [B] #
1. ... Ke7 [d] 2. Gd8 [L] #

Rozwiazanie: 1. Gf4 [G] !+
1. ... Kc5 [b] 2. Gd6 [K] #
1. ... Ke7 [d] 2. Gg5 [H] #

Rozwiazanie: 1. Gg5 [H] !+
1. ... Ke5 [a] 2. Wd5 [B] #
1. ... Kc5 [b] 2. Ge7 [N] #
1. ... Kc7 [c] 2. Gf4 [G] #

Rozwiazanie: 1. Gh6!+
1. ... Ke5 [a] 2. Gg7 [O] #
1. ... Kc5 [b] 2. Gxf8 [P] #
1. ... Kc7 [c] 2. Gf4 [G] #
1. ... Ke7 [d] 2. Gg5 [H] #

--------------------------------
17 siatek matowych , edukacja szachowa dla Polskich Szkol

----



Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Hc8! tempo

--
[link widoczny dla zalogowanych]
GM_Bartosz Socko

==
[link widoczny dla zalogowanych]

Mat w2 posunieciach --- #2

------

Authors: Heathcote, Godfrey
--------------------


mat w 2 posunieciach > #2

Rozwiazanie

1. Ge7! -- grozi - 2. Wc5 - mat
1. ... Sb7/xb3 -- 2. Hc4#
1. ... Sxc6 --- 2. c4#
1. ... Kxc6 -- 2. He4#
1. ... Gxc6 -- 2. Hd3 - mat
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 8:51, 21 Kwi 2012    Temat postu:

Po prostu...

Szachy sa doskonalym lekarstwem na dolegliwosci, ktore niesie wiek.
W Hawrze przez wiele lat mialem uczniow w wieku "od siedmiu do siedemdziesieciu siedmiu lat".
Chociaz w tej szkole/klubie byly i wyjatki (zarowno mlodsi i jeszcze starsi). Srednio rocznie mialem okolo 600 uczniow (bywaly lata gdy ich liczba przekraczala tysiac).
Spora grupe stanowili byli emerytowani marynarze ze statkow ratunkowych. Kilku siedemdziesieciolatkow bylo w doskonalej kondycji fizycznej: uczestniczyli co roku i konczyli (!) bieg maratonski.
Namietnie, w klubie grali od rana do wieczora w szachy. Typowo amatorskie granie. Denerwowalo ich to, ze po kilkudziesieciu latach spedzonych "za szachownica" przegrywaja z dzieciakami, ktore graly w szachy od...szesciu miesiecy!!!

Zaproponowalem im...kuracje.

Otoz ich doswiadczenie szachowe sprowadzalo sie do tego, ze majac w porcie 24-godzinne dyzury (w oczekiwaniu na alarm, ze trzeba wyjsc w morze na ratunek) siedzieli na brzegu w barze popijajac piwo i bezmyslnie przesuwajac figurki na szachownicy. Tak calymi godzinami, dniami, tygodniami...
Doradzilem im aby, razem z dziecmi, rozwiazywali zadania szachowe (zadania na mata, proste kombinacje i koncowki). Jedni byli juz tak rozleniwieni, ze proby nie podejmowali.
Ci, a bylo ich kilku, ktorzy mieli odwage zasiasc na cwiczeniach obok dzieci - szybko odczuli skutki. Ich gra nabrala sensu a oni sami zaczeli wyrazac zadowolenie z poprawy samopoczucia.
Troche pozniej, za sprawa bogatego zydowskiego handlarza, ktory staral sie nie przepuszczac mych lekcji, do klubu - przy okazji "pobytu w interesach" - wpadali bardzo znani ludzie z Paryza.
Oni takze nie kryli, ze "kuracja" jaka zalecilem odbijala sie pozytywnie na ich samopoczuciu i sprawnosci intelektualnej.

Krzysztof Pytel


PS:
1) - Musze rozczarowac tych, ktorzy sadza, ze wprowadzajac szachy do szkol zapewnia wzrost poziomu szachow w calym kraju.
Z naszego, juz ponad dwudziestoletniego doswiadczenia, wynika, ze dzieci, ktore uczyly sie szachow w szkole jako przedmiotu obowiazkowego (z zaliczaniem oceny za szachy do sredniej) pozniej...jak ognia unikaja klubow szachowych.
Trojka Francuzow uczestniczaca aktualnie w Pucharze Swiata to...SAMOUKI z prowincji, ktorzy na opiekunow (do klubow) trafili po kilku latach samodzielnej praktyki!

2)- Jak wiadomo, slonie na wolnosci srednio zyja okolo siedemdziesieciu lat. Dluzej o dziesiec lat zyja slonie mieszkajace i pracujace w cyrku. W czym rzecz? Zdaniem badaczy tresura cyrkowa wplywa na wieksza aktywnosc mozgu zwierzat i w konsekwencji na lepsze zdrowie.
-------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 18:11, 03 Cze 2012    Temat postu:

Odp: Mistrzostwa Francji

Mistrzostwa Francji
Dzien dobry,

Panie Bartku: chodzi o...oszczednosci!
Przynajmniej tak twierdza najbogatsi, ktory te zmiany narzucili.
W ramach "oszczedzania" zredukowano ilosc druzyn w TOP; z 16 na 12.
Zmniejszono ilosc szachownic z 9 na 8.
Na koniec zmianie ulegl system rozgrywek.
Dla jednych taniej "dojazdowo"; dla innych "po skoszarowaniu".
Wielkie kluby, zatrudniajace armie najemnikow oszczedzaja na kosztach przyjazdu "gwiazd".
Male kluby, oparte na wlasnych silach i finansujace tylko czesc (!) kosztow (pozostawiajac reszte wysilku swym zawodnikom)maja zasadniczy problem do rozwiazania: jak zmobilizowac amatorow na porzucenie pracy na tydzien...(?).
To jest problem!
Moj klub w II lidze - region paryski - mial klopoty z mobilizacja gdy mecze byly w soboty i niedziele (4 razy).
Dochodzilo do tego, ze Zona ("rezerwa") musiala wystepowac na wysokiej (jak na ranking) szachownicy.
W czym rzecz?
Pojechac w sobote z jednego konca Pareyza w drugi to...90 minut (minimum) w jedna strone.
W Belgii - gramy od 3ech lat w najlepszym/najbogatszym klubie z Wirtzfeld - gra wsoboty i niedziele nie do pomyslenia!
Ze wzgledow o dbalosc o...zycie rodzinne.
Zreszta jakosc organizacji szachow w Belgii i Francji sa trudne do porownania.
---
Belgia to punktualnosc i komfortowe warunki (sale klimatyzowane z barem/restauracja na miejscu).
Belgia to dzialacze wolontariusze!!!
Francja to...wyzysk darmozjadow z Federacji.
Dlaczego ostatnio pojawila sie koniecznosc oszczedzania?
Z jednej strony to omal calkowity brak sponsorow prywatnych.
Ostatni, ktorego znalem, 12 lat temu zostal zniechecony przez samych szachistow. Zacny milosnik szachow rocznie dawal swemu klubowi okolo 15/20 tysiecy Euro. Naciagano go na wiecej i...w rewanzu - pisano nan donosy do izby skarbowej.
Aktualnie kluby.stowarzyszenia utrzymuja sie ze skladek czlonkowskich i subwencji z gmin/miast.
Te mocno zmniejszyly sie.
Wynika to z reformy systemu podatkowego we Francji.
Do niedawna (jakies 5 lat) gminy/miasta posiadaly dochod z podatku, ktory placily przedsiebiorsta dszialajace na ich terenie. Wysokosc tego podatku byla wypadkowa miedzy terenem zajmowanym przez firme a jej dochodem.
W efekcie najbogatsza gmina we Francji - w przeliczeniu na glowe mieszkanca - bylo male Gonfreville (kolo Hawru) gdzie ulokowane byly rafinerie TOTALu.
W tej wiosce/sypialni dla szachistow - na zasadzie powiazan rodzinnych - wybudowano klub/palac.
Gdy dotacje spadly ONI jako pierwsi wycofali sie z rozgrywek TOP.
Jeszcze wczesniej wobec obciecia subwencji o 50% (mimo to byli najbogatszym klubem Francji) ze stawiania na wyczyn wycofal sie wielokrotny Mistrz EUropy - LYON. Warto wiedziec, ze nadal Klub w Lyonie jest posiadaczem "palacu szachowego" i rocznie udziela lekcji szachow wielu tysiacom dzieci

------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 22:40, 02 Lip 2012    Temat postu:

-
Przypominamy, że najkorzystniejszą formą zakupu "Mata" jest
prenumerata w cenie 70 zł + książka gratis!
Więcej informacji - tutaj. "Mata" można zakupić także bezpośrednio
w biurze PZSzach w Warszawie w Al. Jerozolimskich 49 lub w sieci Empik.

-- Dwuchodowka edukacyjna

1____8

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 2 rozwiazania --- 1. Hb7! -- Se7 -- 2. Hxe7 - mat

Przygotowanie:
1. ... Wb8/a7/a6/a5/a4/a3/a2/a1 2. H(x)b8#
1. ... O-O-O 2. Hb7#

Rozwiązanie:- I
1. Hb7! -- grozi -- 2. Hxa8 - mat --- Diagram -- 3
--------------------
1. ... Wb8 ---- 2. Hxb8 -- mat --- Diagram -- 6
1. ... Wc8 ---- 2. Hxc8 -- mat --- Diagram -- 5
----------------
1. ... Wd8, Kf8 - 2. Hf7-- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wa7--- 2. Hb8/c8-#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7 --- mat ---- Diagram -- 7
----------------
1. ... Se7 ---- 2. Hxe7-- mat ---- Diagram -- 8

2_____3
----- Pozycja po wstepie --- 1. Hb7! ------ grozi --------- 2. Hxa8 - mat!


4_____5


6_____7
1. Hb7! -- Wb8 -- 2. Hxb8# --- Diagram - 6 ---- --- 1. ... Kd8 - 2. Hd7# -- Diagram -7



------------------------------ Drugie rozwiazanie --- 1. Hh7!!
Rozwiązanie: - II
1. Hh7! -- grozi -- 2. Hxg8 -- mat
1. ... Kd8 ------ 2. Hd7 -- #
1. ... Kf8 ------ 2. Hf7 -- #
1. ... O-O-O -- 2. Hb7 - #
1. ... Se7 ----- 2. Hxe7 #

4___5
Pozycja po wstepie -- 1. Hh7! ----- grozi ---- 2. Hxg8 -- mat

-- Nauka matowania --- Hetmanem
---
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 22:41, 02 Lip 2012    Temat postu:

--

-Trening -- to poznawanie siatek matowych!

Autor : Hans G Matthaus , 1996

Mat w 2 posunieciach --- biale zaczynaja

Rozwiazanie

1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 -- Kh8 - 2. Wxh6 mat
- 1. He5 -- Gf4 - 2. Hxg7 mat


1 ----- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

----

-Wirtualne szkolenie

Kompozycja szachowa --- matowanie Skoczkiem i Goncem!

Autor -- : Sanibov
--------


Mat w 2 posunieciach --- #2


Rozwiazanie na diagramach!

_3
1. Sc3! - Kxa3 - 2. Gc5 - mat ---- ----- 1. Sc3 -- Kc4 - 2. Wa4 - mat

Mini miniatura
Takie pozycje szachowe nadaja sie do propagandy Szachow
w Szkole , klubie szachowym i Polskiej Telewizji.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 11:42, 21 Lip 2012    Temat postu:

-
[link widoczny dla zalogowanych]

Przypominamy, że najkorzystniejszą formą zakupu "Mata" jest
prenumerata w cenie 70 zł + książka gratis!
Więcej informacji - tutaj. "Mata" można zakupić także bezpośrednio
w biurze PZSzach w Warszawie w Al. Jerozolimskich 49 lub w sieci Empik.

-- Dwuchodowka edukacyjna

1____8

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 2 rozwiazania --- 1. Hb7! -- Se7 -- 2. Hxe7 - mat

Przygotowanie:
1. ... Wb8/a7/a6/a5/a4/a3/a2/a1 2. H(x)b8#
1. ... O-O-O 2. Hb7#

Rozwiązanie:- I
1. Hb7! -- grozi -- 2. Hxa8 - mat --- Diagram -- 3
--------------------
1. ... Wb8 ---- 2. Hxb8 -- mat --- Diagram -- 6
1. ... Wc8 ---- 2. Hxc8 -- mat --- Diagram -- 5
----------------
1. ... Wd8, Kf8 - 2. Hf7-- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wa7--- 2. Hb8/c8-#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7 --- mat ---- Diagram -- 7
----------------
1. ... Se7 ---- 2. Hxe7-- mat ---- Diagram -- 8

2_____3
----- Pozycja po wstepie --- 1. Hb7! ------ grozi --------- 2. Hxa8 - mat!


4_____5


6_____7
1. Hb7! -- Wb8 -- 2. Hxb8# --- Diagram - 6 ---- --- 1. ... Kd8 - 2. Hd7# -- Diagram -7



------------------------------ Drugie rozwiazanie --- 1. Hh7!!
Rozwiązanie: - II
1. Hh7! -- grozi -- 2. Hxg8 -- mat
1. ... Kd8 ------ 2. Hd7 -- #
1. ... Kf8 ------ 2. Hf7 -- #
1. ... O-O-O -- 2. Hb7 - #
1. ... Se7 ----- 2. Hxe7 #

4___5
Pozycja po wstepie -- 1. Hh7! ----- grozi ---- 2. Hxg8 -- mat

-- Nauka matowania --- Hetmanem

[link widoczny dla zalogowanych]

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 22:03, 02 Gru 2012    Temat postu:

---
Jak zniechecic ludzi do grania w szachy ???
--
W roznych miejscach na tym Forum zastanawiamy sie i dyskutujemy nad tym "jak popularyzowac i rozwijac szachy?".
Dzis proponuje...odwrocic kota ogonem i zastanowic sie nad realizacja odmiennego celu - nad sposobem/sposobami zniechecania ludzi do gry w szachy.
Moze tak postawione pytanie ulatwi stworzenie wlasciwych recept do realizacji zamierzen o ktorych mowa w pierwszym zdaniu.

Krzysztof Pytel
z Reims,
1.12.2012


------------
#2 krzysztof pytel

[link widoczny dla zalogowanych]


Dołączył Apr 2005

Jak zniechecic ludzi do grania w szachy ???

Szachy w szkole
----
Ostatnio, w wielu miejscach na swiecie, spora wrzawa towarzyszy
propozycjom wprowadzenia «*szachow do programu szkolnego*».
Wszak – jesli zacytowac tytul cyklu artykulow nizej podpisanego -
«*Szachy sa doskonalym narzedziem pedagogicznym*»...- wszystko jest «*cacy*»!
Dotychczasowa praktyka jest jednak...zniechecajaca!
We Francji od dobrych 30u lat, tu i tam, probowano wlaczyc nauke gry w szachy do programu zajec lekcyjnych i ocene z szachow brac pod uwage przy obliczaniu «*sredniej noty*».
Okazalo sie, ze dzieci, na sile wtloczone do Federacji Szachowej (uczniowie z urzedu otrzymywali licencje miejscowego klubu), po ukonczeniu szkoly wiecej w klubach szachowych sie nie pojawialy (w przeszlo 95%!).
Co ciekawsze w miastach (klubach), ktore na nauke szachow
przeznaczyly najwieksze subwencje, nie wyksztalcono ani jednego
szachisty wyrozniajacego sie w kraju. Wszyscy znani na arenie
miedzynarodowej szachisci (badz szachistki) z Francji sa typowymi...
«*samorodkami*»!
Daje to do myslenia...
Miasta, ktore najwiecej inwestowaly w popularyzowanie szachow to (wg
kolejnosci alfabetycznej): Auxerre, Belfort, Cannes, Clichy, Lyon.
Slawa zas ich klubow oparta byla i jest wylacznie na zawodnikach
zacieznych tak z kraju jak i z zagranicy. Druga strona medalu jest to –
skrywane wstydliwym milczeniem- ze te duze kluby bardzo czesto
stanowia zasadniczy...hamulec dla rozwoju szachow w swym regionie.

Jeszcze jedno spostrzezenie:
w krajach ktore - jak dawne ZSRR, czy byla Jugoslawia dominowaly w
szachach swiatowych - nigdy nie probowano nauki gry w szachy
wprowadzic do programow szkolnych.
Inna sprawa byly zas «*kolka zainteresowan pozalekcyjnych*» czy
«*mlodziezowe domy kultury*» - tam bylo miejsce dla szachow!

To wszystko nie zmienia faktu, ze nadal gotow jestem bronic tezy, ze w
szerokim rozumieniu: szachy sa doskonalym narzedziem
pedagogicznym


Szkopol tylko w tym, w jaki sposob z tego narzedzia korzystac ?!?

Krzysztof Pytel
z Reims,
1.12.2012
---------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 22:14, 02 Gru 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 22:08, 02 Gru 2012    Temat postu:

------

Jak zniechecic ludzi do grania w szachy ???

Diagramy

Zdaniem naszego niezmordowanego entuzjasty – p.Osieka – zlotym
srodkiem na popularyzacje szachow ma byc
rozrzucanie diagramow...

Watpie aby nawet tysiac diagramow na takiej stronie jak nasza – gdzie spotykaja sie
szachisci z krwi i kosci- przyczynil sie do zdobycia chocby jednego nowego adepta....
Reklama wsrod przekonanych jest malo sensowna. Przekonywac trzeba watpiacych...!

Przypomne, ze w latach piecdziesiatych niemieckie wydawnictwo szachowe Kurta Ratmanna
z Hamburga wypuscilo kilka ksiazek z partiami najwybitniejszych szachistow swiata.
Nowatorstwo tej serii sprowadzalo sie do tego, ze zamiast zapisu posuniec pojawily sie
diagramy. Tak wiec partia 50 posunieciowa byla prezentowana przy pomocy stu diagramow.
Mimo malych nakladow, te ksiazki lezaly w magazynach jeszcze w drugiej polowie lat
siedemdziesiatych. Niezaleznie od duzej reklamy nikt ich kupowac nie chcial (!).

Z koncem lat siedemdziesiatych w mych pracach probowalem dawac po 7-10 diagramow na
partie, ktora komentowalem.


-----------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 22:59, 02 Gru 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin