|
SZACHY Szachy, zadania szachowe i nie tylko
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 18:25, 26 Lis 2013 Temat postu: Solving - to Super promocja Szachow |
|
|
---
Solving to tylko świetna zabawa! (1)
Jerzy Konikowski
[link widoczny dla zalogowanych]
Zanim przejdę do meritum sprawy, zastanówmy się czym są szachy?
Jest wiele definicji królewskiej gry.
Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE określa szachy jako jedną z najstarszych, intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki.
Saturnin Limbach nasz znany kompozytor szachowy podkreślał: „szachy są wiedzą pod względem treści, sztuką pod względem formy, grą zaś w swej istocie”.
Pewien amerykański działacz szachowy na swój sposób sformułował królewską grę: „Szachy zawierają w sobie elementy kultury, sztuki i intelektualnych zdobyczy całej historii cywilizacji”.
Jedno jest pewne, że szachy są dyscypliną sportową. Zawodnicy startujący w zawodach, aby osiągnąć swój cel, muszą pokonać na swojej drodze i to w bezpośrednim pojedynku wielu przeciwników. Wymaga to kolosalnej wiedzy szachowej, niezwykłej kondycji psychofizycznej i koncentracji, ponieważ partia szachowa może trwać wiele godzin. Jednym słowem szachista wysokiej klasy musi posiadać wiele cech bojownika z prawdziwego zdarzenia!
Gra korespondencyjna tylko częściowo spełnia te kryteria: jest walka, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Właściwie to niewiadomo, z kim się tak naprawdę gra!
Kompozycja szachowa to dziedzina całkowicie odmienna od praktycznej gry. Tutaj problemista nie walczy z przeciwnikiem, lecz z pewnym pomysłem. Ten bój może być krótki, ale może też trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Tutaj nie liczy się czas. Ważna jest doskonałość i piękno kompozycji. Problemiści są wytrwali w osiągnięciu swego idealnego celu!
Te wszystkie dziedziny łączy jednak jedna cecha: owoc ich wysiłku umysłowego. Partie są udokumentowane i te najbardziej wartościowe znajdują swe miejsce w pismach specjalistycznych i różnych zbiorach. W ten sposób pamięć o nich nie zaginie. Niektóre z nich stają się nawet „nieśmiertelnymi”, przetrwają lata i nawet wieki. Podobnie jest z pięknymi kompozycjami.
W ostatnich latach nastąpił – w pewnych kręgach szachowych – wzrost zainteresowania tzw. solvingiem. Co to właściwie jest? To jest po prostu rozwiązywanie zadań szachowych. Czyli to, co problemista stworzy, nieraz nawet latami, jest przez solverowca rozwiązywane. Im szybciej tym lepiej.
Solverowcy mają swoje imprezy, czyli mistrzostwa krajowe, Europy i świata. Mają też swoje tytuły, podobnie jak w grze praktycznej.
Jak w ogóle doszło do powstania solvingu? Uboczne rozwiązania w zadaniach szachowych były kiedyś prawdziwą plagą. Sami problemiści często nie sprawdzali dokładnie swych dzieł i wysyłali na konkursy prace niepoprawne. Część z nich była potem nagradzana i przedrukowywana przez różne pisma specjalistyczne. Ukazywały się też książki, które zawierały między innymi niepoprawne problemy.
Konkursy rozwiązaniowe organizowane przez pisma fachowe tylko częściowo załatwiały tę kwestię. Ktoś wpadł w końcu na pomysł zmobilizowania większej grupy szachistów do zajęcia się rozwiązywaniem problemów, aby tym samym wyeliminować albo zmniejszyć do minimum te niepoprawności. W ten sposób zaczęto organizować pierwsze turnieje dla solverowców, które potem rozrosły się do imprez rangi europejskiej i światowej.
Coraz więcej osób zajmuje się teraz solvingiem, gdyż jest to dość łatwa forma rozrywki z szachami i nie wymagająca dużego wysiłku szkoleniowego, jak to jest w przypadku gry praktycznej. Nie brakuje też chętnych do organizacji takich imprez, gdyż na pewno są one profitowe.
Jakie korzyści mają obecnie sami problemiści z usług solvingu? Żadnych! Teraz są programy szachowe, za pomocą których można w ciągu nawet kilku sekund sprawdzić poprawność każdego zadania. Takie programy ma każdy kompozytor zajmujący się układaniem problemów!
Niedawno w Jesi (Włochy) Kacper Piorun został mistrzem świata w solvingu!
Wcześniejszy jego występ na MŚ juniorów do lat 20 w Chennai zakończył się niepowodzeniem. Po rozegranych partiach można było wyciągnąć jeden wniosek: nie był do tego turnieju odpowiednio przygotowany. Szkoda, że ten utalentowany zawodnik – uznany kiedyś na miarę talentu Wasyla Iwańczuka – stanął w swym twórczym rozwoju jako szachista. Kacper Piorun wybrał łatwiejszą drogę. Zajmowanie się solvingiem i uzyskiwanie dobrych wyników nie wymaga tyle pracy, którą musi normalnie wykonać szachista z dużymi ambicjami sportowymi!
Chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt. Niektórzy w Polsce próbują stawiać znak równości pomiędzy solvingiem i grą praktyczną. Inni natomiast posuwają się jeszcze dalej i stawiają rozwiązywanie zadań wyżej.
Argumentem są wyniki solverowców
, którzy zdobywają od lat medale w mistrzostwach Europy i świata.
Błędna teoria! Solving nie jest i nie może być konkurencją dla szachów. To jest po prostu pewna forma rozrywki. W tej chwili na świecie organizuje się wiele imprez na zasadzie świetnej zabawy, np. rzut telefonem komórkowym na odległość, rzut beretem, rzut śledziem do beczki z wodą, rzut młotkiem do telewizora itd. Niedawno czytałem w jakieś gazecie, że Polak został już po raz drugi z rzędu mistrzem świata w dojeniu krów.
Kiedyś znany działacz i wieloletni dyrektor festiwalu szachowego w Rowach Alfred Obszański (1940-2009) planował zorganizowanie mistrzostw świata w rzucie figurami szachowymi na odległość. Miało to nastąpić na plaży w Rowach. Według pomysłodawcy byłaby to widowiskowa impreza (w porównaniu z nudnym solvingiem) i świetna reklama dla naszej dyscypliny.
Według mnie rozwiązywanie zadań może być pewną formą treningu. Pod warunkiem, że będzie to odpowiednio wyselekcjonowany zbiór wartościowych problemów.
Na ten temat napisałem książkę -Kompozycja w treningu szachisty
(Wydawnictwo Szachowe Penelopa 2003).
Szachy są grą twórczą. Jak już wcześniej wspomniałem, szachiści rozgrywają piękne partie, które cieszą przez lata miliony wielbicieli królewskiej gry. Podobnie problemiści pozostawiają w spadku swe wspaniałe utwory.
A co zostawiają nam solverowcy? Praktycznie niewiele, bo tutaj nie ma żadnej twórczości. Solverowcy ograniczają się tylko do odtwarzania pewnych znanych idei wymyślonych przez kompozytorów szachowych! Ich „twórczość” to suche wyniki turniejowe i fotografie z uśmiechniętymi zawodnikami, z zawieszonymi medalami na szyjach i pucharami w rękach!
----
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 13:58, 13 Gru 2016, w całości zmieniany 3 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 11:15, 03 Gru 2013 Temat postu: |
|
|
-
Szachy po 30-stce
przez krzysio
Nie jestem pewny czy w dobrym miejscu szukasz przyczyny swoich porażek. Mój młodszy dzieciak grający z siłą ok IV wiedzy debiutowej nie posiada praktycznie żadnej (to co nauczył się rok temu zapomniał dawno), gra kierując się ogólnymi zasadami (pisał o nich choćby gm2701 na początku tej dyskusji) plus prosta taktyka na góra 2-3 posunięcia do przodu. Wydaje mi się że na tym poziomie gry o zwycięstwie nie decyduje to kto wyjdzie z jakąś niewielką przewagą z debiutu a to kto mniej podstawi i więcej podstawek zauważy u przeciwnika w grze środkowej. nick kurakowy to Krzysiek5lat gdybyś chciał popatrzeć jak wyglądają debiuty bez żadnej wiedzy debiutowej a oparte na ogólnych zasadach.
Starszy co prawda był prowadzony ciut inaczej, spory nacisk na teorię i taktykę już od V-IV kategorii i na tym do II dojechał ale katorgi przechodzi teraz przy zrozumieniu strategii, przy grze pozycyjnej a bez tego o I nie am co myśleć. Tak też wyglądają ich partie, starszy zazwyczaj z debiutu wychodzi lepiej niż przeciwnik a później jeśli wpadnie w grę pozycyjną to zaczyna tracić (chyba ze jakiś ostry motyw czysto taktyczny załapie). Młodszy w debiucie zazwyczaj coś straci a później odrabia. Czasem mam wrażenie że młodszemu łatwiej odrobić stratę w debiucie 1-2 pionków niż starszemu utrzymać podobną przewagę wypracowaną w debiucie. Dróg do celu jest więc sporo, moim zdaniem mniej skuteczna i nudniejsza ale za to łatwiejsza samemu do wyuczenia to droga przez teorię, ta ciekawsza to poprzez zrozumienie pozycji i zasad ogólnych, ale tu samemu chyba będzie ciężko.
edit
Wklej kilka swoich partii to tu sporo osób coś napisze na ich podstawie. Bać się nie ma czego że partie będą słabe, tu sporo i trenerów i mocnych zawodników, szybko wyłapią gdzie partie przegrywasz i za co trzeba się brać.
----
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Sob 8:47, 11 Sty 2014 Temat postu: |
|
|
-
Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich!
Autor : Nikolai P. Selepukin
430 Schach (Borowitschi) 17 12/1987
------
--- diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach -- #3 --- --- 1. Se6!
Rozwiązanie
1. Se6! -- tempo
1. ... Kf6 -- 2. f8=S! - Kf5 - 3. Wf7 - mat -- diagram - 2
1. ... Kxe6 -- 2. f8=W! - tempo
2. ... Kd6 - diagram - 3 - bedzie mat - 3. Wf6 - mat
1. Se6 - Kg6 -- 2. f8=H - [3. Hf7, Wh6#]
2. ... Kxh7 - 3. Hg7 - mat -- diagram -- 4
2_3
--- diagram -- 2
diagram - 2 --- 3. Wf7 - szach mat -- diagram - 3 -- 2. f8=W! - Kd6 - 3. Wf6 - mat
-- diagram -- 4 --
1. Se6! - Kg6 - 2. f8=H! - Kxh7 - 3. Hg7 - mat
Przy siedmiu bierkach na szachownicy , trzy promocje w trzychodowce!
2. f8=Skoczek --- 2. f8=Wieza --- 2. f8=Hetman - to duze osiagniecie
kompozytora - N. Selepukina
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 7:33, 18 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 12:47, 13 Maj 2014 Temat postu: |
|
|
-
Metody reklamy i ---> edukacji szachowej w Polsce.
Kącik Szachowy w Młodym Techniku
Jerzy Konikowski
[link widoczny dla zalogowanych]
W majowym numerze pisma - Młody Technik 2014
ukazał się na 6 stronach artykuł o szachach.
Autora, Jana Sobótkę, poznałem osobiście w trakcie turniejów szachowych Polonii w Niemczech.
Żona Pana Jana Elżbieta - jako Konsul Generalny RP w Niemczech w latach 2001-2012
- angażowała się w rozwój zainteresowania królewskiej gry wśród niemieckiej Polonii.
[link widoczny dla zalogowanych]
Na stronie o szachach ---> 56 - 57- 58 - 59 - 60 - 61
---
1_2
Diagram --- 1
Biale wygrywaja - (+) ---- ---- 1. Wd8+! - Sxd8 - 2. Hxd8+ - Kh7 - 3. Sg5+ - Kh6
Teraz nastepuje forsowny mat...
4. Sxf7+ - Hxf7
5. Hh8+ -- Kg6
6. Hh5 - mat --- diagram -- 3
-
3_____4
Diagram -- 3
4. Sf7+ - Hxf7 - 5. Hh8+ - Kg6 - 5. Hh5# --- --- 1. Wd8+ - Sf8 - 2. Wxf8+ - Hd8 mat
Duzo wyjasniaja
--> Cztery diagramy szachowe , przy czym jest dwie siatki matowe.
-
[link widoczny dla zalogowanych]
--
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
-
Dwuchodowka -- edukacyjna i propagandowa
---
Diagram -- 1
Posunięcie białych, mat w 2 posunieciach -- #2
Rozwiązanie:
1. Hd5! -- grozi -- 2. b4 - mat
1. ... Wa3 ---- 2. bxa3 --- mat
1. ... Wa2 ---- 2. Hh1 --- mat --- Diagram -- 2
1. ... Ge5 ---- 2. Hxa8 -- mat --- Diagram -- 3
1. ... Ga7 ---- 2. Ha5 --- mat
---------------------------------------------
-2____3
--- diagram -- 2
1. Hd5 - Wa2 -- 2. Hh1 - mat ----- ---- 1. ... Ge5 - 2. Hxa8 - mat
------------
Dwie charakterystyczne siatki matowe
-
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 19:40, 15 Sty 2015 Temat postu: |
|
|
--
Poznaj matowanie Skoczkiem...
Autor : Władek 0bierak - Połaniec
--
1_3
Diagram --- 1
Mat w 6 posunięciach -- #6 ---- dwa rozwiązania --- dwie siatki matowe
1. Kf2! - h4 - 2. Kf1 - h3 - 3. Sd2 - Kxh2 - 4. Kf2 - Kh1 - 5. Sf1 - h2 - 6. Sg3 - mat
Rozwiązanie: 1. Kf2! -- tempo
1. ... h4 --- 2. Kf1 -- tempo
2. ... h3 --- 3. Sd2 - tempo
3. ... Kxh2 - 4. Kf2 - tempo
4. ... Kh1 -- 5. Sf1 - tempo
5. ... h2 --- 6. Sg3 - mat --- diagram -- 2
Rozwiązanie: 1. Kf1! -- tempo
1. ... h4 ---- 2. Kf2 -- tempo
2. ... h3 ---- 3. Se5 ---- diagram - 3
3. ... Kxh2 - 4. Sg4+
4. ... Kh1 -- 5. Kf1 - tempo
5. ... h2 --- 6. Sf2 - mat -- diagram - 4
--
3_4
Diagram -- 3
1. Kf1! - h4 - 2. Kf2 - h3 - 3. Se5! -- -- Kxh2 - 4. Sg4+- Kh1 - 5. Kf1 - h2 - 6. Sf2 mat
-
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 11:26, 07 Sty 2016, w całości zmieniany 6 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Nie 16:22, 06 Gru 2015 Temat postu: |
|
|
-
Kompozycja szachowa -- to szkoła szachów! -- uczy matowania!
Dwuchodówka z Roszadą
1____2
Diagram -- 1
Białe matują w 2 posunięciu ---- #2 ---- 1. We4! -- Ga2 --- 2. 0-0-0 - mat
Rozwiązanie
1. We4! ---- ruch wyczekujący! -- czekamy na grę czarnych...
1. We4 -- Ga2 - 2. 0-0-0 - mat ( Duża roszada ) --- Diagram -- 2
1. We4 --- Ga4 --- 2. Hc4 - mat
1. We4 --- Gc2 --- 2. Hd4 - mat ----- Diagram - 4
1. We4 --- Kc2 --- 2. Hd2 - mat
_45
- Diagram --- 3
Cztery siatki matowe ,Tylko przy 6 bierkach na diagramie
Takie zadania idealnie nadają się do propagandy szachów w POLSCE
Metody nauki szachów.
Szachiści często popełniają proste błędy ucząc matowania...
pokazując maty na szachownicy dla początkujących szachistów.
Szachista początkujący pamięta maty tylko w momencie pokazywania
po kilku minutach już nie pamięta.
--
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Sob 11:33, 06 Lut 2016 Temat postu: |
|
|
--
1 - P0578826
Autor - Oliver Ralik
Phénix 25 05/1994
1. Nagroda
--
diagram -- 1
Pomocnik w 8.5 posunięcia --> help#8.5
Dwa rozwiązania
1) 1. ... Le6 -2. Th5 - Ld7+ - 3. Kf7 - Kb7 - 4. g5 - Kc6 - 5. Kg6 - Kd5
6. Tg7 - Ke4 - 7. Th6 - Kf3 - 8. Kh5 - Kg3 - 9. Tgg6 -- Lg4 - mat - diagram - 3
2) 1. ... Lc4 - 2. Tb4 - Lb5+ - 3. Kf7 - Kb8 - 4. g5 - Kc8 - 5. Kg6 - Kd8
6. Th7 - Ke8 - 7. Thh4 - Kf8 - 8. Kh5 - Kg7 - 9. Tbg4 -- Le8 - mat - diagram - 2
--
2_3
diagram - 2
L to -- Laufer - po naszemu - Goniec
T to --> Wieża
[link widoczny dla zalogowanych]
--
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 12:02, 06 Lut 2016, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Śro 18:45, 22 Cze 2016 Temat postu: |
|
|
-
Połaniec na fotkach
----
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=EUSQND4QTgs
Połaniec -- { woj.Swietokrzyskie } 9 000 mieszkanców
, na trasie - Kraków - Sandomierz
---
--- Dwie roszady
Mat w 2 posunięciach --- #2 --- 1. Ke6! -- grozi -- 2. Wxa8 oraz -- 2. Hxh8 -- mat
Zadanie z książki "Chess" --- Laszlo Polgar
Wydawnictwo "Caissa " wycenia książkę na 250 zl. --
Twarda oprawa --> dla kolekcjonerów
Materiału szkoleniowego na 4 lata.
------- siatka matowa --------- ----- siatka matowa -----
1___2
-----
1. Ke6 -- 0-0 -- 2. Hg7 -- mat ------ 1. Ke6 -- 0-0-0 -- 2. Hb7 - mat
------
0-0 --- mała Roszada
0-0-0 --- duża roszada
-----
Zapis rozwiązania Chinszczyzną zawsze będzie trudniejszy dla zrozumienia Szachów
, niż pokazanie obrazka z pozycja matowa.
--------
1_____2
Mat w 2 posunięciach --- #2
__rozwiazanie - 1. Ha8xd5 __--------- diagram nr.2__1. Wa3-c3! --- tempo
Rozwiązanie:
1. Hxd5! -- tempo
1. ... Gg6 --- 2. Gxg6 --- mat
1. ... Gf5 ---- 2. Hxf5 --- mat
1. ... Ge4 ---- 2. Hxe4 -- mat
1. ... Gd3 ---- 2. Gd1 --- mat
1. ... Gg8---- 2. Hf5/e4, Gg6#
1. ... Sb7/c6/b3 --- 2. Hc4/b3#
1. ... Sc4 ---- 2. Hxc4 -- mat
1. ... Kd3 --- 2. O-O-O - mat --- Roszada
Diagram nr.2
Rozwiązanie
1. Wac3! -- tempo
1. ... Wxc5, Gxc5+ --- 2. Wxc5 - mat
1. ... Ge4 --------- 2. Hd8 -- mat
1. ... a3, Ga3 ---- 2. Wxa3 - mat
1. ... Gxc3 ------- 2. Hxc3 -- mat
---
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 18:06, 02 Sie 2016 Temat postu: |
|
|
--
Dwuchodówka z rozwiązaniem... diagramowym
---
2
--- diagram --- 1
Mat w 2 posunięciach --- #2 --- --- -- Pozycja po wstępie --- 1. Wh4!
Rozwiązanie
1. Wh4! - grozi - 2. He6 - szach -mat
1. Wh4 - Wd5+ - 2. Sc5 - mat
1. Wh4 - Wd6 --- 2. Sf6 - mat -- diagram - 4
1. Wh4 - Wxc3 -- 2. Sxc3 - mat
1. Wh4 - Kxf5 --- 2. Sg3 - mat -- diagram - 3
1. Wh4 - Kd5 ---- 2. He6 - mat
--
3_4
diagram - 3
1. Wh4 - Kxf5 --- 2. Sg3 - szach - mat -- --- 1. Wh4! - Wd6 --- 2. Sf6 - mat
--
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 18:24, 02 Sie 2016, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 10:17, 02 Lut 2017 Temat postu: |
|
|
--
Edukacje szachowa dla dorosłych - na diagrach szachowych...
Lekcje Szachów - matowanie Hetmanem
Autor: P. Sola - (1935 r.)
Pentti Olavi Sola ---- Album FIDE
--
1___2
diagram - 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- -1.Gd6! -- -- 1. Gxd6! - Kxd6 2. Hd3 - mat
--
_4_5
--------- diagram - 3
1.Gxd6 - Wb8 - 2. Hc6 mat -- 1.Gxd6 - Wxd6 - 2.Hxf7 mat -- 1.Gxd6 - Gxd6 - 2.Hf5 #
Rozwiazanie: 1. Gxd6! - grozi - mat - 2. Wcd8#
1. ... Kxd6 ---- 2. Hd3#
1. ... Wb8 ---- 2. Hc6 - mat -- diagram 3
1. ... Wxd6 -- 2. Hxf7#
1. ... Gxd6 -- 2. Hf5 - mat --- diagram 5
Do tych lekcji szachowych nie ma potrzeby miec ksiazek
szachowych , zegarów szachowych , klubu szachowego. sponsorów i.t d.
Jesli mamy komputer -- to znaczy mamy wszystko... mamy szachy.
[link widoczny dla zalogowanych] ---> nauka matowania do 6 posuniec.
--
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pią 7:50, 24 Lut 2017 Temat postu: |
|
|
--
Już 3 marca MP w rozwiązywaniu - kompozycji szachowej --
Zapraszam Warszawiaków do uczestnictwa i kibicowania ---> Siedziba PZSzach.
Do zawodów zgłoszonych jest czterech arcymistrzów.
Cel
Wyłonienie Mistrza i Mistrzyni Polski oraz Mistrza Polski Juniorów.
Popularyzacja - kompozycji szachowej i rozwiązywania zadań. w polskich szkołach
[link widoczny dla zalogowanych]
43 - P1167331
Autor - Werner Speckmann
8515 Schweizerische Schachzeitung , p. 31, 01/1957
nach F. Palatz / H.Nikolussi
---
1_2
diagram - 1
Mat - w 4 posunięciach -- #2 -- -- 1. Kf6 - Ge5+ 2. Kg6 - Sf4+ 3. Kh6 - Kg8 - 4. He8#
- Król --- Kh8 -- SUWAŁKI --- 8 razy 8 = 64 ---- Król -- Kg8 -- Gizycko --- 8 razy 7 = 56
Hetman - Hd7 - Grudziądz -- 7 razy 4 = 28 --- Hetman - He8 -- Elbląg --- 8 razy 5 = 40
Król --- Kg5 --- SIEDLCE --- 5 razy 7 = 35 ---- Król -- Kh6 - BIAŁYSTOK -- 6 razy 8 = 48
Skoczek Sd3 - Częstochowa 3 razy 4 = 12 --- Skoczek - Sf4 -- RADOM --- 4 razy 6 = 24
Goniec -- Gh2 -- Przemyśl -- 2 razy 8 = 16 ---- Goniec - Ge5 -- KUTNO -- 5 razy 5 = 25
Ciekawy manewr białego Króla -- warto go zapamiętac
Siedlce -- OSTROŁEKA -- Łomża - Białystok
-- --
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Pią 16:00, 14 Kwi 2017 Temat postu: |
|
|
---
Dwa razy bicie w Przelocie...
---
A
diagram - 1
Czarne grają - białe matują -- #2 -- -- 0. ... Kxh7 - 1. Hf8 - Kh6 - 2. Hh8 - szach- mat
Rozwiązanie
1. ... g5 - 2. hxg6 - Kg7 - 3. Hf8 - szach - mat -- diagram - 3
1. ... Kxh7 - 2. Hf8 - g5 - 3. hxg6 szach - mat -- bicie w przelocie
1. ... g6 -- 2. hxg6 - Kh5 - 3. Hh3 - szch - mat
1. ... Kxh7 - 2. Hf8 - Kh6 - 3. Hh8 -szach - mat -- diagram - A
-
2_3
- diagram -- 2
Łatwo się przekonać -- że na posunięciu są czarne --
wystarczy na chwile popatrzeć na --> diagram -1
-- --
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 10:44, 03 Paź 2017, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 16:52, 03 Paź 2017 Temat postu: |
|
|
--
Cztery siatki matowe --
Król -- zamatowany na czterech polach -- g7 - h7 - h6 - h5
--
diagram -- 1
Mat -- w 2 posunięciach -- #2
2_3
diagram - 2
0. g5 - 1. h5xg6ep - Kg7 - 2. Hf8 - mat -- -- 0. ... g6 - 1. h5xg6 - Kh5 - 2. Hh3 - mat
--
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 17:22, 03 Paź 2017, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Czw 18:46, 24 Maj 2018 Temat postu: |
|
|
---
Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich!
Autor : Nikolai P. Selepukin
430 Schach (Borowitschi) 17 12/1987
------
--- diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach -- #3 --- --- 1. Se6!
Rozwiązanie
1. Se6! -- tempo
1. ... Kf6 -- 2. f8=S! - Kf5 - 3. Wf7 - mat -- diagram - 2
1. ... Kxe6 -- 2. f8=W! - tempo
2. ... Kd6 - diagram - 3 - bedzie mat - 3. Wf6 - mat
1. Se6 - Kg6 -- 2. f8=H - [3. Hf7, Wh6#]
2. ... Kxh7 - 3. Hg7 - mat -- diagram -- 4
2_3
--- diagram -- 2
diagram - 2 --- 3. Wf7 - szach mat -- diagram - 3 -- 2. f8=W! - Kd6 - 3. Wf6 - mat
-- diagram -- 4 --
1. Se6! - Kg6 - 2. f8=H! - Kxh7 - 3. Hg7 - mat
Przy siedmiu bierkach na szachownicy , trzy promocje w trzychodowce!
2. f8=Skoczek --- 2. f8=Wieza --- 2. f8=Hetman - to duze osiagniecie
kompozytora - N. Selepukina
==
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Polaniec
|
Wysłany: Wto 0:04, 05 Cze 2018 Temat postu: |
|
|
-
Trzychodówka z rozwiązaniem
Autor : Leonid Kubbel , 1929 , nagroda --- --- siatka matowa
---
1_2
diagram - 1
Mat w 3 posunięciach -- #3 -- --- 1. a8=Skoczek - Ka5 - 2. Sd6 - b5 - 3. Sxb7 - mat
W tym zadaniu jet gra przygotowana :
1. ... Ka5 - 2. a8=Hetman+ - Kb5 - 3. Ha4 - szach - mat
Umiejętność - reklamy szachów --> jest najważniejsza!!!
Na drugim miejscu -- edukacja szachowa
Dlaczego szachów nie ma w -----> Telewizji. TVN
Odpowiedź jest prosta - szachiści nie potrafią - reklamować szachów
---
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|